Prividan ugovor i njegove pravne posljedice
U sudskoj praski posebno u vrijeme pokušaja zaključenja raznih manipulativnih pravnih poslova, veoma često se susrećemo sa terminom „prividni ugovori“. Riječ prividno u slobodnom prevodu znači nešto namjenjeno da stvori prividnu sliku realnog pravnog posla koji u biti ne postoji. Motiv za zaključenje takvih pravnih poslova je da stvori zabludu kod trećih pravnih lica u cilju ostvarivanja određenog intresa ugovornih strana na štetu interesa trećih lica, ili društvenog interesa. Prividni ugovori su pravno definisani u odredbama Zakona o obligacionim odnosima. Odredbom člana 66 ZOO je određeno:
„(1) Prividan ugovor nema dejstva među ugovornim stranama.
(2) Ali, ako prividan ugovor prikriva neki drugi ugovor, taj drugi važi ako su ispunjeni uslovi za njegovu pravnu valjanost.
(3) Prividnost ugovora ne može se isticati prema trećem savjesnom licu.
Stav suda prvog stupnja da taj ugovor nije prividan, s obzirom da je temeljem tog ugovora”
Prema citiranoj odredbi zakona prividan ugovor nema pravnog dejstva među ugovornim stranama. Međutim, ako se njima prikriva recimo realni kupoprodajni ugovor a zaključen ugovor o poklonu onda na snazi ostaje ugovor koji se prikriva a to je u ovom slučaju kupoprodajni ugovor.
Ono što nas zanima je kako da se pobije prividan ugovor?
Prividan ugovor se s pobija u parničnom postupku preda nadležnim sudom. Treba imati u vidu da se u petitu tužbenog zahtjeva nikada ne traži poništenje ugovora, jer se ne može poništiti ono što ne postoji.
Realno se onda postavlja pitanje kakav petiti tužbenog zahtjeva postaviti?
U ovoj vrsti tužbi se traži od suda ta utvrdi da se radi o prividnom ugovoru i da on ne prozvodi pravna destva između ugovornih strana.
Ko može podnijti tu vrstu tužbe?
Ako posmatramo sa stanovišta da su ugovorne strane svjesno zaključile takav ugovor onda je jasno da one nemaju pravni interes da ga pobijaju. Međutim ima slučajeva kada ugovorna strana pobija ugovor jer dokazuje da je izmanipulisana od druge ugovorne strane.
U većini slučajeva ugovor pobija treća osoba koja ima pravni interes da pobija ugovor jer se njima dira u neka njihova prava ili prava trećih osoba. Znači možemo zaključiti da se prividni ugovori poništavaju prema pravilima apsalutne ništavosti.