Lihvarske kamate ugovorene u ugovoru o zajmu povlače za sobom djelimično poništenje ugovora
U zadnje vrijeme na prostoru BIH se sve više pojavljuju privredna društva koja se bave otkupom potraživanja. Otkup potraživanja nije zaknom zabranjen posao i ukoliko se provede zakonom propisana procedura ova vrsta poslova je zakonita i dozvoljena.
Šta je otkup potraživanja?
Otkup poraživanja je pravna radnja gdje pravno lice koje ima registrovanu dijelatnost od povjerioca – dužnika otkupljuje potraživanja koje ima prema dužniku pod ugovorenim uvjetima. Za otkup potraživanja nije potrebna saglasnost dužnika, a zaključenjem ugovora otkupljivač preuzima ulogu povjerioca u određenoj obligaciji. On otkupom preuzima i instrumente obezbjeđenja određenog potraživanja.
Nerjetko otkupljivači umjesto otkupa potraživanja nude i pozajmice. U želji da se što bolje zaštite oni uzimaju veoma vrijedne instrumente obezbjeđenja gdje u biti pokušavaju preuzeti upravljačka prava određenoj investiciji. Osim ugovora u zalogu nekada se zaključuju i fiktivni kupoprodajni ugovori gdje se cijena vezuje za visinu duga koji može nastupiti.
Da li je ova kupoprodaja zakonita?
Ovakva fiktivna kupoprodaja je nezakonita jer kupoprodajna cijena mora biti određena i odrediva. Kupoprodaja mora biti stvarna a ne fiktivna samo da bi se obezbedio pravovremen povrat pozajmljenog novčanog iznosa. Ukoliko bi se zaključio ovakav ugovor prodavac ga sasvim sigurno može oglasiti ništavnim.
Da li prilikom zaključenja ugovora o zajmu može bti ugovorena kamata?
Prlikom zaključenja ugovora o zajmu shdno odredbi člana 558 ZOO FBIH kamata može biti ugovorena.
Da li ta kamata može biti neograničena i namjenjena da zajmodavac ostvaruje extra profiti?
Ukoliko bi se prihvatilo takava stav onda bankarske djelatnosti bi u cjelosti bile derogirane. Kamata koja se ugovara u zajmu iznosu onliko koliko je potrebno da zajmodavac ne izgubi na vrijednosti svoje pzajmice. Kamata prema postojećoj sudskoj praksi nesmije biti lihvarska.
(Presuda Vs BiH, Rev. 397/87, od 29. oktobra 1987. – ZIPS, broj 493; Bilten Vs BiH 4/87 – 7).
Ukoliko zajmoprimac smatra da je ucjenjen od zajmodacva i ako je ugovorena enormno visoka kamata, onda zajmoprimac može shodno odredbi čl. 105 ZOO tražiti djelimično poništenje ugovora, odnosno tražiti da ugovor po pitanju ugovorenih kamata ne može proizvoditi pravna dejstva, te da zajmoprimac nije dužan isplaćivati tako visoko ugoverene kamate.
Zaključak je da otkup potraživanja se nesmije vezati za kupoprdaju niti se smiju ugovorom o zajmu ugovarati visoke kamate koje u praksi zovemo lihvarskim.