Solidarni dužnici
Veoma aktuelna pitanja koja se često postavljaju su:
- Šta je to solidarni dužnik?
- Kojim zakonima je definsano solidarno dužništvo?
- Kako odgovara solidarni dužnik?
- Koja prava ima solidatrni dužnik ukoliko ispuni obavezu u ime dužnika?
Sama rječ govori da je solidarni dužnik – jemac koji se u pisanoj formi obavezao da poveriocu u ime dužnika odgovara za njegovu obavezu. Međutim, čim ima prefiks „solidarni“ onda je to pretpostavka da ima viže solidarnh jemaca koji se solidarišu da u ime povjerioca ispune određenu obavezu.
Solidarno dužništvo je definisano odredbama Zakona o obligacionim odnosima odredbama čl. 1004 do 1012.
Od solidarnog jemsva treba razlikovati „jemca platca“. Jemac platac se obvezuje da u ime dužnika na prvi poziv izmiri obavezu. On je u biti sudužnik u određenoj obavezi.
Solidarno dužništvo nastaje ugovornim odnosom ali može nastati i odlukom suda. Ugovornim odnosom nastaje potpisivanjem ugovora o jemstvu gdje se u cjelosti upoznaje sa obavezom dužnika i izjavljuje da ukoliko on ne izmiri obavezu da će je izmriti on. On postaje solidaran onda kada sem njega postoji još jemaca koji jemče za obavezu dužnika. Obično banke prilikom zaduženja traže više jemaca.
Odlukom suda solidarni dužnici nastaju onda kada sud utvrdi da su tuženi suodgovorni tužitelju za određenu obavezu.
U pravilu povjerioc nema pravo tražiti naplatu duga od jemaca ukoliko dokaže da dužnik nije ispunio obavezu i da je od dužnika nemoguće namiriti obavezu.
Ukoliko se od dužnika ne namiri, povjerioc može od svih solidarnh sudužnika tražiti solidarno namirenje ili može od bilo kojeg sudužnika tražiti namirenje cjele obaveze.
Ukoliko se povjerioc namiri od sudužnika sudužnik ima pravo pokretanje regresne tužbe protiv glavnog dužnika.
U slučaju da glavni dužnik ode u stečaj povjerioc svoja potraživanje mora prijaviti u stečajnu masu i u tome obavjestiti sudužnika, jer u suprotnom gubi pravo namirenja duga od sudžnika.