Raskid Ugovora o Poklonu
Uvod
Raskid ugovora o poklonu predstavlja pravni institut koji omogućava poklonodavcu da poništi darovni ugovor pod određenim uslovima. U Bosni i Hercegovini, niti jednim zakonskim propisom nije regulisana ova pravna materija, mada se u praksi veoma često zaključuju ovakvi ugovori, te daju uslovi raskida u slučaju grube nezahvalnosti poklonoprimca.
U nedostatku zakonske regulative, moramo primijeniti jedan međunarodni zakonski propis – Austrijski Građanski Zakonik od 1. juna 1811. koji svojim odredbama definiše uslove i postupak raskida ugovora o poklonu. Cilj ovog rada je detaljno analizirati pravne osnove za raskid ugovora o poklonu, kao i prikazati relevantne odredbe i postupke koji se primjenjuju u takvim situacijama.
Pravni Osnovi za Raskid Ugovora o Poklonu
- Radi Osiromašenja Prema članu 947. Građanskog zakonika, poklonodavac može zahtijevati raskid ugovora o poklonu ako se nakon zaključenja ugovora toliko osiromaši da nema potrebnih sredstava za vlastito izdržavanje. Ovo omogućava poklonodavcu da povrati darovanu imovinu kako bi mogao osigurati osnovne životne potrebe za sebe i osobe koje je po zakonu dužan izdržavati.
- Radi Nezahvalnosti Član 948. Građanskog zakonika predviđa mogućnost raskida ugovora o poklonu ako je poklonoprimac kriv za grubu neharnost prema poklonodavcu. Gruba nezahvalnost uključuje tjelesne ozljede, uvrede časti, slobode ili imovine poklonodavca, koje mogu biti predmetom kaznenog postupka. Na primjer, ako poklonoprimac fizički napadne poklonodavca ili uništi njegovu imovinu, poklonodavac ima pravo raskinuti ugovor o poklonu.
- Radi Povrede Prava na Uzdržavanje Član 950. Građanskog zakonika navodi da osoba koja je dužna uzdržavati drugu osobu ne može darovanjem povrijediti to pravo. U slučaju da poklonodavac povrijedi pravo na uzdržavanje druge osobe darovanjem imovine, oštećena osoba može tražiti od poklonoprimca da nadoknadi ono što poklonodavac nije više u stanju osigurati.
- Radi Povrede Zakonitog Dijela Prema članu 951. Građanskog zakonika, osoba koja ima potomke, kojima je dužna ostaviti zakoniti dio, ne može darovanjem povrijediti njihovo pravo ako darovanje prelazi polovinu njegove imovine. Potomci mogu tražiti povrat suviška koji je darovan protivno zakonu, čime se osigurava njihovo pravo na zakoniti dio nasljedstva.
Pravne Posljedice Raskida
Nakon raskida ugovora o poklonu, poklonoprimac je dužan vratiti poklon ili nadoknaditi njegovu vrijednost ako vraćanje nije moguće. Ako je poklonoprimac otuđio ili oštetio poklon, odgovara za štetu prema općim pravilima o naknadi štete.
Postupak Raskida
- Podnošenje Tužbe Poklonodavac podnosi tužbu nadležnom sudu, navodeći razloge za raskid ugovora i prilažući dokaze o nezahvalnosti poklonoprimca ili osiromašenju poklonodavca. Tužba mora biti jasno i precizno formulirana kako bi sud mogao pravilno procijeniti osnovanost zahtjeva.
- Sudski Postupak Sud procjenjuje osnovanost tužbe i donosi odluku. Ako se utvrdi da su ispunjeni uslovi za raskid, ugovor se raskida, a poklonoprimac vraća poklon ili nadoknađuje njegovu vrijednost. Sudski postupak uključuje izvođenje dokaza, svjedočenja i pravne argumentacije obje strane.
Zaključak
Raskid ugovora o poklonu je pravni institut koji štiti interese poklonodavca u slučajevima kada se suočava sa značajnim osiromašenjem, nezahvalnošću poklonoprimca ili povredom prava na uzdržavanje i zakonitog dijela. Pravilno sprovođenje postupka raskida zahtijeva pažljivu pripremu tužbe i dokazivanje osnovanosti zahtjeva pred sudom.
U radu sam dao osnovne smjernice za pokretanje postupka raskida ugovora o poklonu i nadam se da će radi biti od koristi.