POVEZANE OBJAVE
Prava osnivača nakon okončanog stečajnog postupka prema Zakonu o stečaju FBiH iz 2021. godine
Uvod
Stečajni postupak je pravni proces pokrenut radi rješavanja insolventnosti privrednog subjekta. Nakon okončanja stečajnog postupka, prava i obaveze osnivača, odnosno vlasnika firme, regulirana su Zakonom o stečaju Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) iz 2021. godine. Ovaj rad će razmotriti koja prava ostaju osnivačima nakon završetka stečajnog postupka, koristeći relevantne članove najnovijeg Zakona o stečaju FBiH.
Pravni okvir
Najnoviji Zakon o stečaju FBiH iz 2021. godine pruža detaljan okvir za postupak otvaranja, vođenja i okončanja stečajnog postupka. U nastavku su navedena prava osnivača nakon okončanog stečajnog postupka prema odredbama ovog zakona.
Prava osnivača nakon okončanog stečajnog postupka
- Pravo na preostalu imovinu (Član 97) Nakon što se namire svi povjerioci, ako ostane bilo kakva imovina, ona pripada osnivačima društva. Ovo pravo je regulirano članom 97 Zakona o stečaju FBiH, koji propisuje da se imovina preostala nakon namirenja povjerilaca dijeli među osnivačima u skladu s njihovim udjelima u kapitalu društva.
- Pravo na uvid u stečajnu dokumentaciju (Član 28) Osnivači imaju pravo na uvid u sve dokumente i evidencije vezane za stečajni postupak. Član 28 Zakona o stečaju FBiH propisuje da stečajni upravitelj mora voditi urednu evidenciju svih aktivnosti i odluka tokom stečajnog postupka, a osnivači imaju pravo pristupa tim informacijama.
- Pravo na pokretanje pravnih radnji (Član 73) Osnivači imaju pravo pokrenuti pravne radnje ako smatraju da je došlo do nepravilnosti u stečajnom postupku. Član 73 Zakona o stečaju FBiH omogućava osnivačima da podnesu žalbu na odluke stečajnog suda ili zahtijevaju ispitivanje postupanja stečajnog upravitelja.
- Pravo na informiranost (Član 27) Tokom i nakon stečajnog postupka, osnivači imaju pravo biti informisani o svim bitnim koracima i odlukama donesenim u postupku. Član 27 Zakona o stečaju FBiH propisuje da stečajni upravitelj mora redovno izvještavati osnivače o napretku stečajnog postupka.
Obaveze osnivača nakon okončanog stečajnog postupka
- Saradnja sa stečajnim upraviteljem (Član 25) Osnivači su dužni sarađivati sa stečajnim upraviteljem tokom cijelog stečajnog postupka, pružajući sve potrebne informacije i dokumente. Član 25 Zakona o stečaju FBiH propisuje obavezu saradnje svih zainteresovanih strana sa stečajnim upraviteljem.
- Namirenje eventualnih preostalih obaveza (Član 96) U slučajevima gdje društvo nije u potpunosti insolventno, osnivači mogu biti odgovorni za preostale obaveze društva. Član 96 Zakona o stečaju FBiH propisuje da se nakon okončanja stečajnog postupka svi neizmireni dugovi koji nisu pokriveni stečajnom masom mogu podmiriti iz drugih izvora osnivača, ako su za to preuzeli osobne garancije.
Zaključak
Prava osnivača nakon okončanog stečajnog postupka prema Zakonu o stečaju FBiH iz 2021. godine su jasno definirana, ali ograničena. Osnivači imaju pravo na preostalu imovinu, uvid u stečajnu dokumentaciju, pokretanje pravnih radnji, te pravo na informisanost. Istovremeno, imaju obavezu sarađivati sa stečajnim upraviteljem i podmiriti eventualne preostale obaveze društva. Ova prava i obaveze osiguravaju balans između zaštite interesa osnivača i efikasnog okončanja stečajnog postupka, s krajnjim ciljem namirenja povjerilaca i pravilnog raspolaganja preostalom imovinom.