Zapošljavanje studenata
Nakon dugog vremenskog perioda Izmjene i dopune Zakona o radu Federacije Bosne i Hercegovine koje se odnose na rad studenata su objavljene 22. decembra 2023. godine, su napokon riješile pravni status studenata po pitanju povremenih poslova. Svugdje u svijetu to je stimulativni vid da studenti mogu bez poreza obavljati povremene poslove kojim činom se postiže više efekata. Prvi efekat je da se student finansijski obezbjede a drugi puno bitnij da se steknu radne navike. Federacija je napokon djelimično rješila ovo pitanje jer smatram da je period od 180 dana veoma kratak. I ovaj stav pokazuje nezrelost našeg pravnog sistema po pitanju reformi koje se odnose na pravo na rad.
Prema ovim Izmjenama zakona studentima je dozvoljeno da obavljaju radne aktivnosti tokom godine u trajanju do 180 dana, odnosno šest mjeseci, u skladu sa uvjetima propisanim ovim zakonom.
Poslodavci su obavezni osigurati radne uvjete koji neće negativno utjecati na studentske obaveze i akademski uspjeh.
Ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa studentom može se zaključiti najviše dva puta u toku jedne kalendarske godine, s ukupnim trajanjem do 180 dana.
Poslovi na kojima studenti mogu biti angažovani ne smiju biti poslovi sa povećanim rizikom, te moraju biti sezonski ili pomoćni tehnički poslovi Studenti koji zaključuju ugovore o privremenim i povremenim poslovima moraju dostaviti odgovarajući dokaz o svom statusu, koji može izdati isključivo akreditovana visokoškolska ustanova kod koje studiraju.Studenti koji zaključuju ovakve ugovore ne mogu biti mlađi od 18 niti stariji od 26 godina života. Lica koja obavljaju privremene i povremene poslove imaju pravo na odmor tokom rada pod istim uvjetima kao i radnici u radnom odnosu, te na druga prava u skladu s propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Prava i obaveze studenata koji rade, kao i poslodavaca koji ih zapošljavaju, regulirana su posebnim ugovorom o radu, u skladu sa općim propisima o radu.
Prema izvještaju zakonodavca ove izmjene Zakona o radu imaju za cilj smanjenje “sivog tržišta” rada i olakšavanje legalnog angažmana studenata, posebno u uslužnim djelatnostima, čime se doprinosi sticanju radnih navika i prihoda za studente, kao i poboljšanju njihovog položaja na tržištu rada nakon završetka obrazovanja