Modaliteti povlačenja osnivačkih udjela iz društva smanjenjem kapitala društva
U praksi privrednog poslovanja privrednih društava u BIH, a posebno kada su u pitanju strani osnivač, postavlja se bitno pitanje, a to je kako uloženi strani kapital nakon okončanja obavljanja određene djelatnosti povući od strane osnivača. U praksi postoje 2 modela.
Jedan model je da strani osnivači osnuju firmu sa dosta malim kapitalom, te da oni shodno zakonskoj proveduri izvrše novčane pozajmice društvu, za koje novčane pozajmice će društvo organizovati određenu poslovnu djelatnost sa kojom se bavi. Pozajmice se daju na određeni vremenski period nakon čega je društvo dužno da izvrši povrat pozajmica. To je za osnivače najjednostavniji način da svoj kapital uložen u društvo jednostavne povrate, a da društvo obavljajući djelatnost ostvari određenu profit, koji se isplaćuje osnivačima u vidu dobiti. Kada je u pitanju pozajmica postoje i slučajevi gdje osnivači ne žele povrat. Nakon isteka roka pozajmice a u slučaju da se dostavi izjava osnivača da ne žele povrat pozajmice, tada ta pozajmica se pretvara u prihod tog društva, na koje društvo mora platiti određene poreske obaveze. U praksi se obično koristi ovaj prvi modus, a to je da društvo u datom roku izvrši povrat pozajmice osnivačima.
Drugi model i jedan od složenijih načina za osnivače je uplata osnivačkog udjela u većim novčanim iznosima, koje društvo koristi za obavljanje poslovne djelatnosti. Međutim, postoje slučajevi gdje osnivači žele da u veoma kratkom roku izvrše povrat djelimično uloženog kapitala. Povrat kapitala može se izvršiti na 2 načina.
- Jedan je da se shodno Zakonu o likvidaciji društvo likvidira, pod uslovom da nema poreskih obaveza. Donošenjem rješenja o likvidaciji osnivači vrše povrat uplaćenog osnovnog kapitala. Ovaj način povrata kapitala je sporan zbog dužine trajanja postupka likvidacije.
- Drugi način je da društvo donese odluku o smanjenju kapitala društva, a radi smanjenog obima poslovanja. Sav preostali kapital za koji se smanjuje a koji se nalazi u društvu nakon provođenja zakonite procedure, uplaćuje se na račun osnivača. Procedura je propisana odredbama Zakona o privrednim društvima. Prema odredbama ZPD-a odluku o smanjenju osnovnog kapitala donosi skupština društva, a koju sačinjavaju osnivači. Odluka mora biti objavljena u Službenim novinama i moraju se pozvati svi povjerioci da će društvo eventualno neizmirene obaveze izmiriti u određenom roku. Tek nakon isteka tog roka podnosi se zahtjev Registarskom sudu za smanjenje kapitala. Donošenjem rješenja suda o smanjenju kapitala osnivači ostvaruju pravo da im se izvrši povrat dijela kapitala za koje se smanjuje u društvu.
U ovom članku sam pokušao na jednostavan način objasniti kako osnivači na zakonit mogu povući svoj uloženi kapital iz društva.