Kako spriječiti deložaciju korisnika iz stana kada je doneseno pravomoćno rješenje o deložaciji?
Svakodnevno se dešavaju slučajevi da se korisnici stanova a koji su u društvenoj svojini, na zahtjev vlasnika staniva putem Uprave za stambene poslove, suočavaju s postupcima deložacije iz tih stanova mada u njima skuopa sa porodicama borave više decenija. Najveći broj slučajeva odnosi se na stanove iz vojnog stambenog fonda, ali i na stanove u vlasništvu javnih preduzeća koja su u vlasništvu države.
Razlozi za deložaciju su obično poništena rješenja o dodjeli tih stanova iz različitih razloga, u zavisnosti od pravnog osnova dodjele stana. Ima slučajeva gdje su zaključeni ugovori o doživotnom izdržavanju, ali nisu ispunjeni uslovi dužine trajanja ugovora koji mora trajati najmanje 5 godina. Drugi slučajevi odnose se na to da postojeći ugovori nisu produženi zbog činjenice da korisnici imaju nekretnine van Kantona Sarajevo, u kojima su stanovali sa svojim porodicama. Naravno, u jednom i drugom slučaju riječ je o licima koja, kada budu deložirana, moraju ući u zakupne odnose za drugi stan, što predstavlja veliki teret za njihovo preživljavanje.
Ono na što želim skrenuti pažnju jeste činjenica da se na rješenja kojima se nalaže deložacija može izjaviti žalba, ali ona ne odlaže izvršenje. Shodno odredbama Zakona o upravnom postupku, takva rješenja postaju pravomoćna i izvršna.
Postavlja se pitanje: da li korisnici imaju raspoloživo pravno sredstvo da privremeno obustave deložaciju?
Jedina mogućnost je prijedlog za obustavu rješenja o izvršenju putem Kantonalnog suda, koji rješava tužbu u upravnom sporu. Da bi se pokrenuo upravni spor, potrebno je izdejstvovati rješenje u drugostepenom postupku. Nerijetko se prvostepenom organu žuri, pa odmah nakon donošenja prvostepenog rješenja, ne čekajući rješenje po žalbi, donosi zaključak o izvršenju rješenja.
Dakle, ono što treba učiniti kao prioritet jest urgirati kod drugostepenog organa da riješi žalbu. Kada drugostepeni organ donese rješenje kojim se odbija žalba, sljedeći korak je podnošenje tužbe sudu za pokretanje upravnog spora. U okviru tužbe je potrebno shodno odredbi člana 17 Zakona o upravnim sporovima FBIH podnijeti prijedlog za odlaganje izvršenja drugostepenog rješenja.
Prema Zakonu o upravnim sporovima, prije nego se podnese prijedlog, potrebno je od drugostepenog organa dobiti potvrdu kojom se potvrđuje da tužitelj nije tražio odlaganje izvršenja od upravnog organa. Također, prijedlog treba obrazložiti na način da se dokaže hitnost tražene mjere, u smislu da će se nanijeti neotklonjiva šteta tužitelju ukoliko se ne odloži rješenje o izvršenju. Također, potrebno je dokazati da odlaganje izvršenja rješenja neće povrijediti javni interes niti prava trećih lica.
Prijedlogom se traži odlaganje izvršenja drugostepenog rješenja do okončanja upravnog spora. Sud o prijedlogu mora odlučiti u roku od tri dana.
Ukoliko se ispune sve pretpsotavke za očekivati je da će sud udovoljiti prijedlogu, a na tužitelju je da u daljem toku postupka dokaže osnovanost svoje tužbe.