Sudski nemar Općinskog sud u Sarajevu ugrožava imovinska prava građana Kantona Sarajevo
Općinski sud u Sarajevu zauzeo je stav da se prilikom provođenja ostavinskih postupaka ne navode oznake nekretnina prema novom premjeru, niti se rješenja dostavljaju nadležnom katastarskom uredu za njihovu provedbu. Ovakav pristup stvara značajne probleme građanima, posebno u situacijama kada je potrebno rješavati imovinske odnose u postupcima legalizacije i izgradnje objekata. Naime, graditelji, kako bi uspješno izvršili postupke legalizacije i harmonizacije imovine, moraju biti upisani u gruntovnici sa pravom vlasništva i katastru s pravom posjeda. Nekretnine moraju biti identifikovane.
Ovakav stav ne zauzimaju ntari koji sprvode ostavinske rasprave, što čini posebno nejasnim ovakav stav suda.
Tokom postupka harmonizacije koji je u BIH u toku, vrši se usklađivanje starog sa novim premjerom, čime se ukida stari premjer, a uvodi novi, odnosno i gruntvnica i katastar se ujednačavaju sa istim česticama. Ukoliko posjednik nije upisan u evidenciji posjeda, nije moguće izvršiti harmonizaciju a tiem se spriječava da bude vlasnik neketnne 1/1. To praktično znači da osobe koje nisu pravilno upisane u evidencijama katastra nemaju mogućnost da legalno regulišu svoja imovinska prava.
Odredba člana 12. Zakona o premjeru i katastru nekretnina jasno propisuje obaveze sudova i drugih organa koji rješavaju o vlasništvu i stvarnim pravima na nekretninama. Oni su dužni da u svojim aktima označavaju nekretnine prema podacima premjera i katastra zemljišta te da pravosnažne akte dostave nadležnom općinskom organu uprave zaduženom za katastar. Označavanje nekretnina mora se vršiti na osnovu kopije plana koju izdaje nadležni općinski organ.
Takođe, svi organi i organizacije obavezni su koristiti podatke premjera i katastra u poslovima koji zahtijevaju opisne i mjerne podatke o nekretninama. Svi službeni podaci o nekretninama moraju se temeljiti na ovim evidencijama.
Neprovođenje ovih zakonskih obaveza dovodi do kršenja osnovnih ljudskih prava građana, uključujući pravo na imovinu, koje je zajamčeno članom 1. Protokola br. 1 Evropske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama. Odugovlačenjem i nepoštovanjem procedura dolazi do pravne nesigurnosti i otežanog ostvarivanja prava na imovinu, što ima dalekosežne posljedice po građane i njihove imovinske interese.
Zaključak: Općinski sud u Sarajevu bi trebao pratiti zakonske odredbe o premjeru i katastru nekretnina te adekvatno označavati nekretnine prema novom premjeru, kao i dostavljati rješenja nadležnim katastarskim organima. U suprotnom, građani se suočavaju s ogromnim problemima prilikom rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, što predstavlja ozbiljno kršenje njihovih prava.