Restitucija
No Result
View All Result
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    Email: info@restitucija.ba
    Telefon: +387 63 653 463
    Adresa: Kulovića br.1

    Zakon BiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon FBiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon RS

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon KS

    Odluke

    Pravilnik

    • Zakon BiH
      • Odluke
      • Propisi
    • Zakon FBiH
    • Zakoni RS
    • Zakoni KS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
ODGOVOR NA PITANJE
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    Email: info@restitucija.ba
    Telefon: +387 63 653 463
    Adresa: Kulovića br.1

    Zakon BiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon FBiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon RS

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon KS

    Odluke

    Pravilnik

    • Zakon BiH
      • Odluke
      • Propisi
    • Zakon FBiH
    • Zakoni RS
    • Zakoni KS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
No Result
View All Result
Restitucija
No Result
View All Result
Home Pravo

Doc.dr.Esad Hrvačić, Dioba nekretnina kao instutut vanparničnog postupka 

Restitucija by Restitucija
16 Januara, 2023
Vrijeme čitanja: 4 min
A A
0
ADVERTISEMENT
Share on FacebookShare on Twitter

Dioba nekretnina kao instutut vanparničnog postupka 

 

POVEZANE OBJAVE

Doc.dr.Esad Hrvačić, Obaveza upisa prava vlasništva u korist društva na nekretninama koje se unose kao kapital društva

Zakon o krivičnom postupku SFRJ (Službeni list SFRI br.4/77, 36/77, 14/85, 26/86 (prečišćen tekst), 74/87, 57/89 i 3/90 i “Sl. list SRJ”, br. 27/92 i 24/94)

Izmjene Krivičnog zakona RS (koji je nametnuo Visoki predstavnik)

Jedan od veoma važnih postupaka koji su regulisani Zakonom o vanparničnom postupku je dioba nekretnina. Dioba nekretnina je također jedan od najzastupljenijih postupaka jer se isti javlja kao nužan  nakon što suvlasnici ne riješe pravo na suvlasničke udjele. Recimo kada se vode sporovi bračne stečevine obično se odluka suda donosi tako što se utvrđuje suvlasništvo bračnih partnera na imovini koja je predmet bračne stečevine. Pitanje zaintersovanih obično glasi: „kako da podjelimo imovinu, koji su uslovi da ja budem vlasnik 1/1, da li ja mogu sada prodati svoj dio imovine i sl.?“ U praksi suvlasnička zajednica uistinu predstavlja ozbiljne probleme i nedoumice. Suvlasništvo kao pravni instituit je regulisan odredbama Zakona o stvarnim pravima. (vidi član od 25. do 42. Zakona o stvarnim pravima). Ovim radom se nećemo baviti  istitutom suvlasništva, ali ćemo sugerisati čitateljima posebno pravnicima koji se bave ovom pravnom problematikom, da kada rade u vezi predmeta koji se tiče suvlasništva prvo treba analizirati navedene odredbe Zakona o stvarnim pravima. Tim odredbama je detaljno regulisano šta je suvlasništvo, koja su prava i obaveze suvlasnika, kao i kako se vrši prometovanje i razvrgnuće suvlasničke zajednice.
Drugo pitanje koje se u praksi postavlja je „da li je nužno vršiti diobu suvlasničke zajednice prema odredbama zakona o vanparničnom postupku? Odgovor je da nije. Ukoliko se radi o fizički djeljivoj nekretnini suvlasnici mogu diobu vršiti sporazumno. Sporazum je u stvari Ugovor o diobi. Da bi se zaključio diobeni ugovor neophodno je da se nekretnine fzički mogu podijeliti. Npr. ako se radi o zemljištu potrebno je izvršiti cijepanje parcele prema stvarnom posjedu suvlasnika. Napr. površina  pocjepanih parcela treba biti iste vrijednosti. Ovo je bitno iz razloga što ukoliko neki suvlasnik dobije više nekretnine nego mu to pripada u omjeru njegovog suvlasništva, on će nakon zaključenja ugovora platiti porez na uvećanu vrijednost suvlaničkog udjela. U praksi se dešava da nadležni organ općine neće da cijepa građevinsko zemljište, posebno ukoliko je ono kao građevinsko zemljište definisano regulacionim planom. Ukoliko se to javi kao problem jedini mogući način diobe je putem vanparničnog postupku. Nakon pokretanej postupka sud nalaže vještaku da cijepa parcelu prema prijedlogu diobe ili da sačini prijedlog fizičke diobe,  što nadležni organ općine mora prihvatiti. Ukoliko se radi o izgrađenom objektu preduvjet je da se izvrši etažiranje nekretnine. Etažiranje znači da se na temelju postojećeg izvedbenog projekta objekta koji se etažira sačini funkcionalna podjela pojedinih dijelova nekretnina. Uvjet je da se uradi projekat etažiranja, koji obavezno potvrđuje nadležna općina u obliku potvrde o etažiranju. U praksi strankama nije jasno kako se ne može vršiti etažiranje izgrađenih objekata koji u biti imaju posebne odvojene funkcionalne cijeline. Problem je to što ti objekti nisu rađeni shodno odobrenom projektu niti je za objekat vršen tehnički prijem. Nadležna općina upravo prilikom izdavanje potvrde o etažiranje provjerava – kontroliše da li je etažiranje izvršeno shodno projektom izvedenog stanja. Nakon što se izvrši formiranje pojedinih etažnih cijelina, onda se pristupa zaključnju ugovora o diobi.

U mnogim slučajevima postoji spor između suvlasnika gdje jedni drugim osporavaju kako djela nekretnine koje se koristi tako i samo pravo na korištenje njihovog suvlasnuištva. Neophodno je u tom slučaju pristupiti diobi putem suda u vanparničnom postupku. Kao što je rečeno u prethodnim radovima postupak se pokreće prijedlogom. Zakon o vanparničnom postupku je jasno definisao koji se dokazi moraju dostaviti da bi se o prijedlogu moglo raspravljati. Predlagač se mora legitimisati kao vlasnik-suvlasnik nekretnine a što se dokazuje zemljišno knjižnim izvadkom. Također se mora dostaviti i posjedovni list radi dokazivanja upisanog prava posjeda. Ukoliko se radi o nekim drugim stvarnim pravima kao što je recimo pravo služnosti, mora se dostaviti dokaz o uspostavi tog stvarnog prava. Mi danas imamo ozbiljne probleme koji se tiču ujednačavanja posjedovnog i zemljišno knjižnog stanja. U velikom broju slučajeva predlagatelji su upisani u zemljišnim knjigama a u posjedovnom listu nisu. Ako kruto tumačimo odredbe zakona o vanparničnom postupku, mogli bi zaključiti da u tom slučaju bez obzira na upisano pravo suvlasnuštva dioba nekretnina putem suda se nebi moga uraditi. Ja smatram drugačije. Po mom mišljenju je dovoljno da se dokaže pravo vlasništva upisanog u zemljišnim knjigama i da je ta nekretnina upisana u zemljišne knjige. Posjedovna evidencija je formirana popisom i ona ne može osporiti vlasnicima da se legitimišu kao titulari. Na kraju Zakon o stvarnim pravima FBiH je i utvrdio da se vlasništvo stiče upisom u zemljišne kniige. Međutim praksa sudova je različita i obavezno se traži i posjedovno stanje.
Nakon što se podnese prijedlog sud izvodi dokaze prema dostavljenim činjenicama te poziva stranke na zakazano ročište. Ukoliko jedan suvlasnik drugom osporava pravo na suvlasništvo, sud će predlagatelja  uputi da u roku od 30 dana pokrenu parnicu. Sud neće uputiti stranke na parnicu ukoliko je među njima sporno samo korištenje, jer sud svakako u vanparničnom postupku uređuje te odnose.

Ukoliko se sud upusti u diobu obavezno se angažuje vještak koji na temelju uvida na licu mjesta, uvida u dokumentaciju, dostavlja prijedlog fizičke diobe. Naravno prilikom sačinjavanja prijedloga vještak će voditi računa i trenutnom korištenju kao i svrsishodnosti korištenja dijela nekretnine. Ukoliko sud ocijeni da je prijedlog prihvatljiv, sud sačinjava riejšenje o diobi čiji je sastavni dio projekat diobe koji je sačinio vještak. U praksi se dešava još jedna dilema a to je kako riješenje suda provesti u zemljišnim knjigama. Nakon što sud donese riješenje isto sa projektom etažiranja se dostavlja općini radi sačinjavanja potvrde o etažiranju. Ukolio se radi samo o zemlji u toku postupka na prijedlog vještaka a po odborenju suda se vrši cijepanje zemljišta.
Ukoliko sud u postupku utvrdi da nije moguće fizički podijeliti nekretninu onda se pristupa tkz. civilnoj diobi. Civilna dioba se provodi prema odredbama Zakona o izvršnom postupku, a podrazumjeva prodaju nekretnine gdje dobijeni novčani iznos se dijeli na suvlasnike shodno visini njihovih suvlasničkih odnosa. Postupak prodaje je kao što sam rekao definisan odredbama Zakona o izvršnom postupku.
Svakako smatram da stranke trebaju izbjeći ovu vrste diobe jer ona u pravilu umanjuje vrijednost nekretnina gdje stranke prodajom bivaju oštećene.

Piše:  Doc.dr. Esad Hrvačić,

 

ShareTweetShare
ADVERTISEMENT
Restitucija

Restitucija

Mi imamo stručni tim iskusnih pravnika koji u saradnji sa spoljinm saradnicima - vještacima iz svih oblasti posebno iz obasti ekonomske, mašinske i medicinske struke garantuju da će svaki započeti posao biti uspješno okončan.

Povezane objave

Naplata šteta

Doc.dr.Esad Hrvačić, Obaveza upisa prava vlasništva u korist društva na nekretninama koje se unose kao kapital društva

22 Maja, 2023

Zakon o krivičnom postupku SFRJ (Službeni list SFRI br.4/77, 36/77, 14/85, 26/86 (prečišćen tekst), 74/87, 57/89 i 3/90 i “Sl. list SRJ”, br. 27/92 i 24/94)

17 Maja, 2023

Izmjene Krivičnog zakona RS (koji je nametnuo Visoki predstavnik)

27 Aprila, 2023

Doc dr.Esad Hrvačić, Prava etažnih vlasnika na zajedničke prostorije

13 Aprila, 2023

Pravno svatanje Vrhovnog suda FBIH po pitanju obračuna zakonskih zateznih kamata na potraživanja koja su nastala prije 14.03.2020.g.

15 Marta, 2023

Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

8 Marta, 2023
Naredna objava
Doc.dr.Esad  Hrvačić, Nezakonito uzurpiranje izgrađenih dalekovoda u BIH predstavlja faktičku nepotpunu eksproprijaciju

Doc.dr.Esad Hrvačić, Nezakonito uzurpiranje izgrađenih dalekovoda u BIH predstavlja faktičku nepotpunu eksproprijaciju

Naknada štete od nepoznatog vozila: Što ako ste prisiljeni sletjeti s ceste da biste izbjegli sudar?!

Naknada štete od nepoznatog vozila: Što ako ste prisiljeni sletjeti s ceste da biste izbjegli sudar?!

Aktuelnosti

Pravo

Doc.dr.Esad Hrvačić, Obaveza upisa prava vlasništva u korist društva na nekretninama koje se unose kao kapital društva

22 Maja, 2023
Pravo

Zakon o krivičnom postupku SFRJ (Službeni list SFRI br.4/77, 36/77, 14/85, 26/86 (prečišćen tekst), 74/87, 57/89 i 3/90 i “Sl. list SRJ”, br. 27/92 i 24/94)

17 Maja, 2023

Popularne objave

  • Naknada štete usljed povrede na radu

    Naknada štete usljed povrede na radu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Kako naplatiti štetu po osnovu obaveznog osiguranja u slučaju kada je protiv osiguravajućeg društva pokrenut postupak likvidacije

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Naknada štete od nepoznatog vozila: Što ako ste prisiljeni sletjeti s ceste da biste izbjegli sudar?!

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Zakon o stambenim odnosima FBIH

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Doc.dr. Esad Hrvačić, Predaja u posjed imovine stečene po osnovu bračne zajednice sa alternativom isplate novčane vrijednosti

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
Restitucija

Mi imamo stručni tim sastavljen u prvom redu od eminetnih advokata koji sarađuju sa najiskusnijim vještacima iz svih oblasti posebno iz obasti ekonomske, mašinske i medicinske struke.

OPŠIRNIJE »

Posljednje objavljeno

  • Doc.dr.Esad Hrvačić, Obaveza upisa prava vlasništva u korist društva na nekretninama koje se unose kao kapital društva
  • Zakon o krivičnom postupku SFRJ (Službeni list SFRI br.4/77, 36/77, 14/85, 26/86 (prečišćen tekst), 74/87, 57/89 i 3/90 i “Sl. list SRJ”, br. 27/92 i 24/94)
  • Odluka Visokog predstavnika o deblokadi Vade FBIH
  • Izmjene Krivičnog zakona RS (koji je nametnuo Visoki predstavnik)
  • Doc dr.Esad Hrvačić, Prava etažnih vlasnika na zajedničke prostorije

Kategorije

  • Ekonomija
  • Imovina
  • Izdvojene objave
  • Naplata šteta
  • Politika
  • Porez
  • Pravilnik BiH
  • Pravilnik FBiH
  • Pravilnik KS
  • Pravo
  • Sport
  • Uncategorized
  • Zakon BiH
  • Zakon FBiH
  • Zakon KS
  • Zakon RS
  • Zakoni
  • Zaštita okoliša
  • Zdravstvo

Najvažniji zakoni BiH, FBiH i Aktuelnosti

Budite prvi koji će saznati najnovije zakone i aktuelnosti za procjenu šteta.

Prijavljivanje, slažem se sa TOS i Politikom Privatnosti.

© 2022 Restitucija - Agencija za naplatu štete - Designed by bikt.ba. | Privacy Policy

No Result
View All Result
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    • Zakon BiH
      • Odluke BiH
      • Pravilnik BiH
    • Zakon FBiH
      • Odluke FBIH
      • Pravilnik FBiH
    • Zakon KS
      • Odluke KS
      • Pravilnik KS
    • Zakon RS
      • Odluke RS
      • Pravilnik RS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
  • Prijavi se
  • Registruj se
  • Korpa

© 2022 Restitucija - Agencija za naplatu štete - Designed by bikt.ba. | Privacy Policy

Dobrodošli nazad!

Logirajte se na račun ispod

Zaboravljena lozinka? Registruj se

Kreiraj račun!

Popunite polja ispod za registraciju

*Registrovanjem na našu web stranicu prihvatate Uslove i odredbe i Pravila privatnosti.
Sva polja su obavezna. Prijavi se

Resetujte vašu lozinku

Unesite svoje korisničko ime ili email adresu da poništite lozinku.

Prijavi se
Ova web stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web stranice dajete pristanak na korištenje kolačića. Posjetite našu Pravila privatnosti i kolačića.