Posredovanje prilikom razvoda braka prema Porodičnom zakonu FBiH
Šta je to institut posredovanja prilikom razvoda braka?
Posredovanje se javlja kao jedan od alternativnih načina rješavanja sukoba u porodici, u cilju prevazilaženja konfliktne situacije uz pružanje stručne pomoći članovima porodice. Naš Porodični zakon FBiH u čl. 45. (Službene novine FBiH br. 35/05, 32/19) nalaže pokretanje postupka posredovanja pred pravnom ili fizičkom osobom ovlaštenom za posredovanje koja je izabrana na osnovu javnog poziva a na osnovu odluke federalnog ministra rada i socijalne politike:
Član 45
(1) Prije pokretanja postupka za razvod braka bračni partner ili oba bračna partnera koji imaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje, kao i za vrijeme trudnoće žene, dužni su podnijeti zahtjev za posredovanje fizičkom i pravnom licu ovlaštenom za posredovanje.
(2) Izbor fizičkog i pravnog lica koje ispunjava uvjete izvršit će federalni ministar rada i socijalne politike na osnovu javnog poziva objavljenog u dnevnoj štampi. Popis izabranih lica dostavit će Federalnom ministarstvu pravde.
(3) Zahtjev za posredovanje mogu podnijeti i bračni partneri koji nemaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje.
(4) Bračni partner nije dužan podnijeti zahtjev za posredovanje ako je boravište drugog bračnog partnera nepoznato najmanje šest mjeseci i ako je bračnom partneru oduzeta poslovna sposobnost.
Ko je dakle obavezan proći postupak posredovanja?
Iz navedene odredbe se može vidjeti da su to bračni partner ili oba bračna partnera koji imaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje, kao i za vrijeme trudnoće žene.
Zahtjev za posredovanje mogu, ako žele, podnijeti i bračni partneri koji nemaju djecu nad kojom ostvaruju roditeljsko staranje.
Mjesna nadležnost?
Što se tiče mjesne nadležnosti, normirano je da se zahtjev za posredovanje podnosi ovlaštenoj osobi na čijem području podnosilac zahtjeva ima prebivalište, odnosno boravište, ili na čijem su području bračni partneri imali posljednje zajedničko prebivalište (samo izuzetno, bračni partneri mogu podnijeti zahtjev za posredovanje ovlaštenoj osobi izvan mjesta svoga prebivališta, odnosno boravišta).
Član 46
(1) Zahtjev za posredovanje podnosi se ovlaštenoj osobi na čijem području podnosilac zahtjeva ima prebivalište, odnosno boravište, ili na čijem su području bračni partneri imali posljednje zajedničko prebivalište.
(2) Izuzetno, bračni partneri mogu podnijeti zahtjev za posredovanje ovlaštenoj osobi izvan mjesta svoga prebivališta, odnosno boravišta.
Rok za pokretanje postupka posredovanja od momenta predaje zahtjeva?
Ovaj postupak je hitan za brzo postupanje, pa je osoba ovlaštena za posredovanje dužna u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva pokrenuti postupak posredovanja i pozvati oba bračna partnera da lično pristupe i učestvuju u ovom postupku, s tim da punomoćnici ne mogu zastupati bračne partnere, niti mogu prisustvovati postupku posredovanja.
Član 47
(1) Osoba ovlaštena za posredovanje dužna je u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva pokrenuti postupak posredovanja i pozvati oba bračna partnera da osobno pristupe i učestvuju u ovom postupku.
(2) Punomoćnici ne mogu zastupati bračne partnere, niti mogu prisustvovati u postupku posredovanja.
Zadatak posredovanja?
Posredovanjem ovlaštena osoba nastojat će ukloniti uzroke koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa i izmiriti bračne partnere, te ih upoznati sa posljedicama razvoda braka, a posebno sa onim koje se odnose na djecu.
Član 48
(1) U postupku posredovanja ovlaštena osoba nastojat će ukloniti uzroke koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa i izmiriti bračne partnere. Prema potrebi preporučit će im da se obrate savjetovalištima ili drugim ustanovama koje im mogu dati potreban savjet.
(2) Ovlaštena osoba upoznat će bračne partnere sa posljedicama razvoda braka, a posebno sa onim koje se odnose na djecu.
Kako teče sam postupak (procedura) posredovanja i kada dolazi do njegove obustave?
Poziv se šalje oba bračna partnera. Ako se oba bračna partnera, uredno pozvana, ne odazovu na poziv da učestvuju u postupku posredovanja, a ne opravdaju svoj izostanak, postupak će se obustaviti, osim u slučaju izostanka bračnog partnera koji se nasilnički ponaša prema drugom bračnom partneru.
Član 49
(1) Ako se oba bračna partnera, uredno pozvana, ne odazovu na poziv da učestvuju u postupku posredovanja, a ne opravdaju svoj izostanak, postupak će se obustaviti.
(2) Izuzetno, postupak se neće obustaviti u slučaju izostanka bračnog partnera koji se nasilnički ponaša prema drugom bračnom partneru.
(3) Ako nakon obustave postupka iz stava 1. ovog člana bude podnesena tužba ili zahtjev za sporazumni razvod braka, sud će taj podnesak odbaciti.
Konačni cilj posredovanja?
Ako ne dođe do pomirenja bračnih partnera, nastojat će se postići sporazum oko ova tri ključna pitanja:
- o tome sa kim će živjeti njihovo maloljetno dijete ili dijete nad kojim se ostvaruje roditeljsko staranje nakon punoljetstva,
- o njegovim osobnim odnosima sa roditeljem sa kojim neće živjeti,
- o njegovom izdržavanju i
- o ostalim sadržajima roditeljskog staranja.
Ako se ne postigne sporazum ili on ne odgovara interesima djeteta, organ starateljstva će na zahtjev ovlaštene osobe ili po službenoj dužnosti odlučiti o ovim pitanjima. Žalba protiv ove odluke ne odlaže izvršenje.
Član 50
(1) Ako se u postupku posredovanja bračni partneri ne izmire, ovlaštena osoba nastojat će da se oni sporazumiju o tome sa kim će živjeti njihovo maloljetno dijete ili dijete nad kojim se ostvaruje roditeljsko staranje nakon punoljetstva, o njegovim osobnim odnosima sa roditeljem sa kojim neće živjeti, o njegovom izdržavanju i o ostalim sadržajima roditeljskog staranja.
(2) Ako bračni partneri ne postignu sporazum iz stava 1. ovog člana, ili postignuti sporazum ne odgovara interesima djeteta, organ starateljstva će na zahtjev ovlaštene osobe ili po službenoj dužnosti odlučiti o pitanjima iz stava 1. ovog člana.
(3) Odluka iz stava 2. ovog člana važi do pravomoćnosti odluke o razvodu braka.
(4) Žalba protiv odluke iz stava 2. ovog člana ne odlaže njeno izvršenje.
Zapisnik o izvršenom posredovanju
O postupku posredovanja ovlaštena osoba sastavit će zapisnik i u roku od dva mjeseca okončati postupak posredovanja, osim u izuzetnim slučajevima kada se može produžiti za mjesec dana dodatno.
Član 51
(1) O postupku posredovanja ovlaštena osoba sastavit će zapisnik.
(2) Ovlaštena osoba dužna je u roku od dva mjeseca okončati postupak posredovanja.
(3) U naročito opravdanim slučajevima rok iz stava 2. ovog člana može se produljiti za jedan mjesec.