Ugovor o doživotnom izdržavanju u Federaciji Bosne i Hercegovine: Pravni osnov, procedure i posljedice
Uvod
Ugovor o doživotnom izdržavanju je pravni institut koji omogućava da jedno lice (davalac izdržavanja) preuzme obavezu izdržavanja drugog lica (primatelja izdržavanja) do njegove smrti, a za uzvrat dobije imovinu primatelja izdržavanja nakon njegove smrti. Ovaj ugovor je značajan alat za osiguranje starije ili nemoćne osobe, ali i za rješavanje pitanja nasljedstva.
Ovaj ugovor obavezuje primatelja izdržavanja da prenese na davatelja izdržavanja vlasništvo na određenim stvarima ili drugim pravima, dok se davatelj izdržavanja obavezuje da ga izdržava i brine se o njemu do kraja njegovog života, te ga poslije smrti sahrani. Ako nije drukčije ugovoreno, obaveza izdržavanja uključuje davanje stana i hrane u domaćinstvu izdržavatelja ili na drugom mjestu određenom ugovorom, kao i zadovoljavanje drugih potreba primatelja izdržavanja te pružanje potrebne njege u bolesti.
Prijenos vlasništva na davatelja izdržavanja može biti odgođen do smrti primatelja izdržavanja, što omogućava fleksibilnost u ugovaranju. Ugovor o doživotnom izdržavanju može biti sklopljen i u korist treće osobe, a mogu ga zaključiti i osobe koje su po zakonu obavezne međusobno se izdržavati. Bitno je napomenuti da imovina koja je predmet valjanog ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u ostavinsku masu primatelja izdržavanja.
Obaveza notara je da stranke pouči o nasljednopravnim posljedicama ugovora o doživotnom izdržavanju i u ispravi naznači da je tako postupljeno. Ovo pruža dodatnu pravnu sigurnost za obje strane uključene u ugovor.
Pravni osnov
Pravni osnov za ugovor o doživotnom izdržavanju u Federaciji Bosne i Hercegovine nalazi se u Zakonu o nasljeđivanju (“Službene novine FBiH”, br. 80/2014 i 32/2019 – odluka US). Ovaj zakon reguliše ugovor o doživotnom izdržavanju u odredbama od člana 146. do člana 154.
Članak 146. Zakona o nasljeđivanju FBiH
(1) Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primatelj izdržavanja da prenese na davatelja izdržavanja vlasništvo na određenim stvarima ili kojim drugim pravima, a ovaj se obavezuje, kao naknadu za to, da ga izdržava i brine se o njemu do kraja njegovog života i da ga poslije smrti sahrani.
(2) Ako nije drukčije ugovoreno, obaveza izdržavanja obuhvata davanje stana i hrane u domaćinstvu izdržavatelja ili na nekom drugom mjestu određenom ugovorom, kao i zadovoljavanje drugih potreba primatelja izdržavanja i pružanja potrebne njege u bolesti.
(3) Prijenos vlasništva na davatelja izdržavanja ugovorom može biti odgođen do smrti primatelja izdržavanja.
(4) Doživotno izdržavanje može biti ugovoreno i u korist treće osobe.
(5) Ovaj ugovor mogu zaključiti i osobe koje su po zakonu obavezne međusobno se izdržavati.
(6) Imovina koja je predmet valjanog ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u ostavinsku masu primatelja izdržavanja.
Član 147
(1) (prestalo da važi)
(2) Obaveza je notara da stranke pouči o nasljednopravnim posljedicama ugovora o doživotnom izdržavanju i u ispravi naznači da je tako postupljeno.
Procedura sačinjavanja ugovora
1. Pismena forma i ovjera
Prema Zakonu o notarima Federacije Bosne i Hercegovine, notari imaju nadležnost za sačinjavanje i ovjeru ugovora o doživotnom izdržavanju. Ova ovjera pruža pravnu sigurnost i zaštitu za obje strane.
Članak 73. Zakona o notarima FBiH
„Notari sačinjavaju notarske isprave (notarski obrađuju) o pravnim poslovima, izjavama i činjenicama za koje je propisano obavezno sačinjavanje notarskih isprava.“
2. Saglasnost stranaka
Obje strane moraju biti potpuno svjesne i saglasne sa svim uslovima ugovora. Ovo se posebno odnosi na starije osobe koje često sklapaju ovakve ugovore.
3. Potreba za nalazom neuropsihijatra
Za starije osobe, preporučuje se pribavljanje nalaza neuropsihijatra kako bi se osigurala njihova sposobnost rasuđivanja. Ovo je važno kako bi se izbjegle kasnije pravne komplikacije ili optužbe za prevaru ili zloupotrebu.
Razlozi raskida ugovora
Ugovor o doživotnom izdržavanju može biti raskinut iz više razloga. Ugovorne strane mogu sporazumno raskinuti ugovor čak i nakon što je počelo njegovo izvršavanje. Ako ugovorne strane žive zajedno, a njihovi odnosi se toliko poremete da zajednički život postane nepodnošljiv, svaka strana može tražiti od suda raskid ugovora. Također, svaka strana može tražiti raskid ugovora ako druga strana ne izvršava svoje obaveze. U slučaju raskida ugovora, svaka strana zadržava pravo da od druge strane traži naknadu koja joj pripada po općim pravilima imovinskog prava.
Ako su se poslije zaključenja ugovora prilike toliko promijenile da je njegovo ispunjenje postalo znatno otežano, sud može na zahtjev jedne ili druge strane njihove odnose iznova urediti ili ih raskinuti, vodeći računa o svim okolnostima. Sud može pravo primatelja izdržavanja preinačiti u doživotnu rentu, ako to odgovara jednoj i drugoj strani.
Nasljednici primatelja izdržavanja mogu osporavati ugovor ukoliko smatraju da je primatelj bio prevaren ili nije bio sposoban za rasuđivanje u trenutku sklapanja ugovora. U takvim slučajevima, nalaz neuropsihijatra može biti ključni dokaz.
Posljedice nakon smrti primatelja izdržavanja
Nakon smrti primatelja izdržavanja, imovina koja je predmet ugovora prelazi na davaoca izdržavanja. Ovaj prijenos imovine je direktan i ne zahtijeva dodatne pravne radnje, osim prijave smrti i ispunjenja eventualnih poreznih obaveza. U slučaju smrti davatelja izdržavanja, njegove obaveze prelaze na njegovog bračnog druga i njegove potomke koji su pozvani na nasljedstvo, ako oni na to pristanu. Ako oni ne pristanu na produženje ugovora o doživotnom izdržavanju, ugovor se raskida i oni nemaju pravo tražiti naknadu za prije dato izdržavanje. Ako bračni partner i potomci davatelja izdržavanja nisu u stanju preuzeti ugovorne obaveze, oni imaju pravo tražiti naknadu od primatelja izdržavanja. Sud će ovu naknadu odrediti po slobodnoj ocjeni, uzimajući pri tome u obzir materijalne prilike primatelja izdržavanja i osoba koje su bile ovlaštene za produženje ugovora o doživotnom izdržavanju.
Porezne obaveze
U Kantonu Sarajevo porezi na promet nekretnina regulisani su Zakonom o porezu na promet nekretnina i porezu na naslijeđe i poklone (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 28/2018). Prema ovom zakonu, porez na promet nekretnina primjenjuje se na svaki prijenos nekretnina, uključujući i one koje su predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.
Članak 11. Zakona o porezu na promet nekretnina i porezu na naslijeđe i poklone Kantona Sarajevo
(Porezna stopa)
(1) Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana porez na promet nekretnina po osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju kada se vlasništvo stiče do smrti primatelja izdržavanja plaća se po stopi od 10%.
(3) Izuzetno od st. (1) i (2) ovog člana porez na promet nekretnina po osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju kada se vlasništvo stiče poslije smrti primatelja izdržavanja, plaća se prema broju godina izdržavanja, i to:
a) kraće od tri godine izdržavanja po stopi od 10%
b) od tri do četiri godine izdržavanja po stopi od 8%
c) od četiri do pet godina izdržavanja po stopi od 6%
d) od pet do šest godina izdržavanja po stopi od 4%
e) od šest do sedam godina izdržavanja po stopi od 2%
f) sedam i više godina izdržavanja po stopi od 0%
Kao što se može zaključiti iz citirane odredbe visina poreza na promet nekretnina u Kantonu Sarajevo varira u zavisnosti od perioda izdržavanja primatelja izdržavanja, kako je navedeno u članku 11. navedenog zakona.
Zaključak
Ugovor o doživotnom izdržavanju predstavlja kompleksan pravni instrument koji pruža sigurnost i skrb za starije ili nemoćne osobe, omogućavajući pravičan prijenos imovine. Ovaj ugovor zahtijeva pažljivo planiranje i izvršenje, uz poštivanje pravnih normi i procedura. Pravilno sačinjen ugovor i pridržavanje procedura, uključujući ovjeru od strane notara i pribavljanje nalaza neuropsihijatra, ključni su za izbjegavanje budućih sporova i osiguranje pravne sigurnosti za obje strane. Također, porezne obaveze koje nastaju pri prijenosu imovine regulisane su relevantnim zakonima, što je bitno uzeti u obzir prilikom sklapanja ugovora o doživotnom izdržavanju. Sve ove komponente zajedno čine ugovor o doživotnom izdržavanju efikasnim alatom za zaštitu i sigurnost primatelja izdržavanja, kao i za osiguranje pravne sigurnosti i zaštite za davaoca izdržavanja.