Restitucija
No Result
View All Result
  • Prijavi se
  • Registruj se
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    Email: info@restitucija.ba
    Telefon: +387 63 653 463
    Adresa: Kulovića br.1

    Zakon BiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon FBiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon RS

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon KS

    Odluke

    Pravilnik

    • Zakon BiH
      • Odluke
      • Propisi
    • Zakon FBiH
    • Zakoni RS
    • Zakoni KS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
ODGOVOR NA PITANJE
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    Email: info@restitucija.ba
    Telefon: +387 63 653 463
    Adresa: Kulovića br.1

    Zakon BiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon FBiH

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon RS

    Odluke

    Pravilnik

    Zakon KS

    Odluke

    Pravilnik

    • Zakon BiH
      • Odluke
      • Propisi
    • Zakon FBiH
    • Zakoni RS
    • Zakoni KS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
No Result
View All Result
Restitucija
No Result
View All Result
Home Pravo

Doc.dr.Esad Hrvačić, Potrebne pravne radnje za pokretanje izvršnog postupka

Restitucija by Restitucija
4 Februara, 2023
Vrijeme čitanja: 5 min
A A
0
ADVERTISEMENT
Share on FacebookShare on Twitter

POTREBNE PRAVNE RADNJE ZA POKRETANJE IZVRŠNOG POSTUPKA

POVEZANE OBJAVE

Pravno svatanje Vrhovnog suda FBIH po pitanju obračuna zakonskih zateznih kamata na potraživanja koja su nastala prije 14.03.2020.g.

Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

Doc.dr. Esad Hrvačić, Da li suvlasnik može steći pravo vlasništva dosjelošću na suvlasničkom udjelu drugog suvlasnika?

 

Izvršni postupak je jedan od najprimjenjljivijih postupaka u građanskom pravu. Sve odluke donesene u parničnom i upravnom postupku, ali i notarske isprave kao i mjenice i čekovi koje se smatraju  vjerodostojnim ispravama i druge isprave koje je zakon predvidio kao izvršne isprave (upravni akti koju glase na novčana potraživanja) mogu biti predmetom izvršenja. Bilo koja odluka da bude donesena, a ako se mirnim putem ne izvrši, može i mora biti predmetom izvršenja. Iz ličnog iskustva većina stranaka da bi produžile period izvršenja upuštaju se u izvršne postupke sa nadom da će ispoštovati obustavu izvršenja ili isto i prolongirati. Na ovo ukazujem iz razloga što se svaki dan pred nadležnim općinskim sudovima pokreće veliki broj izvrših postupaka. Uistinu u zavisnosti o kojoj vrsti izvršnih postupaka se radi, postupak izvršenje traje veoma dugo  u većini slučajeva i po više godina. O tome će biti govora u narednom dijelu ovog rada.

Ono što svaki građanin treba znati jeste da nadležnost suda za izvršenje odluka kao izvršnih isprava zavisi od predmeta i sredstava izvršenja.

Izvršni postupak se pokreće Prijedlog za izvršenje. Stranke u izvršnom postupku se nazivaju tražilac izvšenja i izvršenik. Tražilac izvršenja je lice bilo fizičko ili pravno koje pokreće postupak i koje je izdejstvovalo izvršnu ispravu. Izvršenik je lice bilo fizičko ili pravno protiv kojeg se pokreće izvršni postupak.

U prijedlogu se obavezno navodi sud pred kojim se pokreće izvršenje. Isto tako u prijedlogu se obavezno navodi izvrša isprava čije se izvršenje traži i na kraju se obavezno navodi prijedlog riješenja na koji se način traži izvršenje. Ovo je najbitniji dio prijedloga jer se mora decidno navesti na što je izvršenje usmjereno da li na pokretnu ili nepokretnu stvar. Ako se izvršenje traži naplatom  novčanih potraživanja sa računa izvršenika potrebno je navesti brojeve računa i banke u kojim su računi otvoreni. Ako se izvršenje traži prodajom pokretnih ili nepokretnih stvari neophodno je navesti gdje su pokretne stvari locirane i obavezno da se izvrši njihov popisi putem sudskog izvršitelja. Ako se radi po nepokretnim stvarima neophdno je navesti katastarske oznake i zemljišno knjižne oznake i dostaviti dokaze o vlasništvu izvšenika, a to su zemljišno knjižni izvodci ne stariji od 6 mijeseci. Ako se izvršenje traži predajom određenih stvari u zavisnosti od vrste izvrše isprave, onda se u riješenju navodi da se izvršenje vrši predajom stvari, što će sud izvršiti putem sudskog izvršitelja. Ako se prijedlogom traže i dosuđene kamate onda treba znati da se samo zahtjev ističe, a kamate obračunavaju banke prilikom isplate sredstava glavnog duga.

Prije nego se preda prijedlog za izvršenje sudu neophodno je na izvršnu ispravu staviti klauzulu pravomoćnosti i izvršnosti i orginalnu predati uz prijedlog. Ukoliko se to ne uradi sud neće postupiti po dostavljenom prijedlogu.

Bitnim smatram napomenutui da se u prijedlogu mogu tražiti zatezne kamate ako su dosuđene izvršnom ispravom. Izuzetak su dosuđeni sudski troškovi, kada će sud po prijedlogu strana u izršnom postupku utvrditi zatezne kmate i to od dana donošenja odluke ili postignutog poravnjanja. (ovdje su stavovi sudova različiti)

Sve izvrše isprave ne moraju biti podobne za izvršenje. U praksi je jako veliki broj izvršnih isprava koje nisu podobne za izvršenje, u kom slučaju sudovi takve prijedloge odbacuju. Isprava da bi bila predmetom izvršenja mora biti podobna za izvršenje. Isprava je podobna za izvršenje ako su u njoj tačno označeni tražioc izvršenja i izvšenik, te predmet, obim i vrijeme izvršenja. Iz ovog se vidi da strane ali i njihovi zastupnici vode računa da njihove izvršne isprave budu tako koncipirane da su podobne za izvršenje. Ukoliko je isprava manjkava onda je bilo gubljenje vremena voditi postupke koji su obično dugotrajni i skupi.

Kada sud zaprimi prijedlog i ako uoči neke nedostatke onda će on pozvati stranku zaključkom da dopuni ili uredi prijedlog, nakon čega ako je prijedlog uredan, donosi riješenje o izvršenju na nači da potvrđuje prijedlog tražioca izvršenja. Rješenje o izvršenju koje donose sudije napr. Općinskog suda u Sarajevu glasi “ODREĐUJE SE IZVRŠENJE …………“. Kod nekih drugih sudova se na poleđinu prijedloga stavlja samo pečat sa sadržajem da se donosi riješenje o izvršenju i popunjavaju samo troškovi postupka. Obavezno u rješenju se određuju troškovi izvršnog postupka koji se dosuđuju tražiocu izvršenja. Na kraju riješenja sa navodi pravna pouka. U pravnoj pouci se strankama daje mogućnost ulaganja prigovora i to u roku od 8 dana od dana dostavljanja. U izvršnom postupku prigovor ne odlaže izvršenje ali u praksi ipak odlaže. Recimo ako se radi o novčanim potraživanjima sud isto dostavlja banci koja samo rezerviše sredstva, ali ih ne isplaćuje tražiocu izvršenja. Tek pošto sud riješi po prigovoru onda sredstva postaju operativna i prebacuju se na račun tražioca izvršenja. Kada su u pitanju nenovčane obaveze prigovor odlaže izvršenje, ali izvršenje odlaže i žalba koju je moguće izjaviti na riješenje kojim se odlučuje po prigovoru.

Kao što rsam naveo na riješenje o izvršenju se može izjavti prigovor. Zakon je jasno i decidno naveo iz kojeg razloga se može izjaviti prigovor. Prigovor protiv rješenja o izvršenju može se podnijeti iz razloga koji spriječavaju izvršenje, a naročito ako:

1) isprava na osnovu koje je doneseno rješenje o izvršenju nije izvršna isprava ili ako isprava nije stekla svojstvo izvršnosti;

2) je izvršna isprava na osnovu koje je doneseno rješenje o izvršenju ukinuta, poništena, preinačena ili na drugi način stavljena van snage, odnosno ako je na drugi način izgubila svoju djelotvornost ili je utvrđeno da je bez učinka;

3) su se stranke, javnom ili prema zakonu ovjerenom ispravom sastavljenom nakon nastanka izvršne isprave, sporazumjele da neće na osnovu izvršne isprave trajno ili za određeno vrijeme tražiti izvršenje;

4) je protekao rok u kojem se prema zakonu može tražiti izvršenje;

5) je izvršenje određeno na predmetu koji je izuzet od izvršenja, odnosno na kom je mogućnost izvršenja ograničena;

6) tražilac izvršenja nije ovlašten tražiti izvršenje na osnovu izvršne isprave odnosno ako nije ovlašten tražiti izvršenje protiv izvršenika;

7) nije ispunjen uvjet koji je određen izvršnom ispravom, osim ako zakonom nije drukčije propisano;

8) je potraživanje prestalo na osnovu činjenice koja je nastala u vrijeme kad je izvršenik nije više mogao istaći u postupku iz kojeg potiče odluka, odnosno ako je potraživanje prestalo na osnovu činjenice koja je nastala nakon zaključenja sudskog ili upravnog poravnanja;

9) je na osnovu činjenice koja je nastala u vrijeme kad je dužnik nije više mogao istaći u postupku iz kojeg potiče odluka, odnosno ako je na osnovu činjenice koja je nastala nakon zaključenja sudskog ili upravnog poravnanja, trajno ili za određeno vrijeme, odgođeno, zabranjeno, izmijenjeno ili na drugi način onemogućeno ispunjenje potraživanja;

10) je nastupila zastarjelost potraživanja o čemu je odlučeno izvršnom ispravom.

Nakon što se izjavi prigovor isti se dostavlja suprotnoj stran i koja u roku od 8 dana daje odgovor nakog čega sud odlučuje.

Na rješenje kojim se odlučuje po prigovoru se može izjaviti žalba Kantonalnom sudu.

U kratkim ctama sam pokušao dati jasne upute pravnih radnji potrebnih za pokretanje izvršnog postupka!

 

Doc.dr.Esad Hrvačić

 

ShareTweetShare
ADVERTISEMENT
Restitucija

Restitucija

Mi imamo stručni tim iskusnih pravnika koji u saradnji sa spoljinm saradnicima - vještacima iz svih oblasti posebno iz obasti ekonomske, mašinske i medicinske struke garantuju da će svaki započeti posao biti uspješno okončan.

Povezane objave

Doc.dr.Esad Hrvačić, Ništavost i rušljivost ugovora prema ZOO FBIH

Pravno svatanje Vrhovnog suda FBIH po pitanju obračuna zakonskih zateznih kamata na potraživanja koja su nastala prije 14.03.2020.g.

15 Marta, 2023
MA.iur. Adisa Jusić, Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

8 Marta, 2023

Doc.dr. Esad Hrvačić, Da li suvlasnik može steći pravo vlasništva dosjelošću na suvlasničkom udjelu drugog suvlasnika?

6 Marta, 2023

Doc.dr.Esad Hrvačić, Nepotpuna exproprijacija

26 Februara, 2023

Prof dr. Meliha Frndić Imamović, vanredni profesor, Sporazumni razvoda braka u porodičnom zakonodavstvu BIH

16 Februara, 2023

Doc.dr. Esad Hrvačić, Kako ostvariti svoja prava iz radnog odnosa?

13 Februara, 2023
Naredna objava

Doc.dr. Esad Hrvačić, Kako ostvariti svoja prava iz radnog odnosa?

Prof.dr. Meliha Frndić Imamović, Kako promijeniti lično ime nakon postupka razvoda braka

Prof dr. Meliha Frndić Imamović, vanredni profesor, Sporazumni razvoda braka u porodičnom zakonodavstvu BIH

Aktuelnosti

Ekonomija

Pravno svatanje Vrhovnog suda FBIH po pitanju obračuna zakonskih zateznih kamata na potraživanja koja su nastala prije 14.03.2020.g.

15 Marta, 2023
Pravo

Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

8 Marta, 2023

Popularne objave

  • Lejla Hrvačić, dipl. pravnica, Kako naplatiti štetu po osnovu obaveznog osiguranja  u slučaju kada je protiv osiguravajućeg društva pokrenut postupak likvidacije

    Lejla Hrvačić, dipl. pravnica, Kako naplatiti štetu po osnovu obaveznog osiguranja u slučaju kada je protiv osiguravajućeg društva pokrenut postupak likvidacije

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Naknada štete od nepoznatog vozila: Što ako ste prisiljeni sletjeti s ceste da biste izbjegli sudar?!

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Naknada štete usljed povrede na radu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Doc.dr. Esad Hrvačić, Predaja u posjed imovine stečene po osnovu bračne zajednice sa alternativom isplate novčane vrijednosti

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
Restitucija

Mi imamo stručni tim sastavljen u prvom redu od eminetnih advokata koji sarađuju sa najiskusnijim vještacima iz svih oblasti posebno iz obasti ekonomske, mašinske i medicinske struke.

OPŠIRNIJE »

Posljednje objavljeno

  • Pravno svatanje Vrhovnog suda FBIH po pitanju obračuna zakonskih zateznih kamata na potraživanja koja su nastala prije 14.03.2020.g.
  • Adisa Jusic, MA. iur. Izvršenje kućnog zatvora sa elektronskim nadzorom
  • Doc.dr. Esad Hrvačić, Da li suvlasnik može steći pravo vlasništva dosjelošću na suvlasničkom udjelu drugog suvlasnika?
  • Zakon o autorskim i srodnim pravima BIH
  • Zakon o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava BIH

Kategorije

  • Ekonomija
  • Imovina
  • Izdvojene objave
  • Naplata šteta
  • Politika
  • Porez
  • Pravilnik BiH
  • Pravilnik FBiH
  • Pravilnik KS
  • Pravo
  • Sport
  • Uncategorized
  • Zakon BiH
  • Zakon FBiH
  • Zakon KS
  • Zakon RS
  • Zakoni
  • Zaštita okoliša
  • Zdravstvo

Najvažniji zakoni BiH, FBiH i Aktuelnosti

Budite prvi koji će saznati najnovije zakone i aktuelnosti za procjenu šteta.

Prijavljivanje, slažem se sa TOS i Politikom Privatnosti.

© 2022 Restitucija - Agencija za naplatu štete - Designed by bikt.ba. | Privacy Policy

No Result
View All Result
  • Home
  • O nama
  • Pravo
  • Zakoni
    • Zakon BiH
      • Odluke BiH
      • Pravilnik BiH
    • Zakon FBiH
      • Odluke FBIH
      • Pravilnik FBiH
    • Zakon KS
      • Odluke KS
      • Pravilnik KS
    • Zakon RS
      • Odluke RS
      • Pravilnik RS
  • Ekonomija
  • Naplata šteta
  • Ostale aktivnosti
    • Sport
    • Zaštita okoliša
    • Politika
    • Zdravstvo
  • Video
  • Prijavi se
  • Registruj se
  • Korpa

© 2022 Restitucija - Agencija za naplatu štete - Designed by bikt.ba. | Privacy Policy

Dobrodošli nazad!

Logirajte se na račun ispod

Zaboravljena lozinka? Registruj se

Kreiraj račun!

Popunite polja ispod za registraciju

*Registrovanjem na našu web stranicu prihvatate Uslove i odredbe i Pravila privatnosti.
Sva polja su obavezna. Prijavi se

Resetujte vašu lozinku

Unesite svoje korisničko ime ili email adresu da poništite lozinku.

Prijavi se
Ova web stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web stranice dajete pristanak na korištenje kolačića. Posjetite našu Pravila privatnosti i kolačića.
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?