NAKNADNI UPIS U MATIČNU KNJIGU ROĐENIH
Svaka država pa i BIH posebnim propisom (Zakonom) uređuje upis u matične knjige svojih građana. Kada kažemo matična knjiga onda prvo što nas asocira jeste da se matična knjiga nesmije mjenjati ni u zarezu kamoli u nečemu drugom. Znači ono što se upiše u matičnim knjigama se nesmije mjenjati a da se ne provede zakonska procedura. Svako fizičko lice rođenjem dobija ime, prezime, matični broj, što jednim imenom zovemo „indentitetom“.
Šta se upisuje u matične knjige?
U matične knjige upisujemo rođenje, vječanje i smrt. Zato imamo uvjerenje o upisu u matične knjige rođenih (rodni list), uvjerenje o matične knjige vjenčanih (vjenčani lst) i uvjerenje o matičnim knjigama umrlim (smrtni list). Procedura i obaveze upisa u FBIH je regulisano posebnim propisom Zakon o matičnim knjigama Federacije BIH (“Službene novine FederacijeBIH”, broj: 37/2012 i 80/2014).
Ono što je tema ovog rada je naknadni upis u matične knjige rođenih. Svaki državljanin BIH ima zakonsku obavezu da naknadno upiše rođenje djeteta koje je rođeno van BIH, a u matične knjige rođenih nije upisano u roku od 15 dana dana rođenja. Međutim upis nakon isteka roka od 15 dana se može upisati samo na temelju posebnog riješenja koje donosi nadležna općina ili gradski organ koji je nadležan za matične knjige. Čim se donosi rješenje to znači da se provodi upravni postuak. Upravni postupak naknadanog upisa može pokrenuti roditelj rođenog djeteta ili lice koje roditelji ovlaste. Bez obzira koliko je prošlo vremena od rođenja djeteta obaveza naknadnog upisa ne prestaje. Čak ako lice koje nije upsiano u matične knjige rođenih umre isto se ne može upisati u matične knjige umrlih dok se ne ne provede postupak naknadnog upisa u matične knjige rođenih.
Prilikom podnošenja zahtjeva potrebno da roditelji dokažu da su državljani BIH i da su prijavljeni u CIPS, te da dostave dokaz da je dijete rođeno (međunarodni rodni list). Upis se vrši u matični ured općine gdje su rodtelji imali posljednje mjesto boravka ili gdje su prijavljeni u CIPS-u. Nakon što se donese riješenje i ono postane pravomoćno, isto se dostavlja matičnom uredu i vrši se naknadni upis u matične knjige.
Ponavljamo, naknadni upis u matične knjige rođenih djece državljana BIHkoja su rođena a nakon steka roka od 15 dana nisu upisana u matične knjige rođenih je obaveznooooo!