Izdavanje radne dozvole za strance u BiH
Pravni okvir i cilj izmjena Zakona o strancima
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima BiH, objavljen u “Službenom glasniku BiH” broj 63 od 15.09.2023. godine, stupio je na snagu 23.09.2023. godine. Izmjene i dopune Zakona o strancima imaju za cilj usklađivanje zakonodavstva BiH sa uredbama i direktivama Evropske unije u ovoj oblasti.
Predmet članka: Izdavanje radnih dozvola
Ono što je predmet ovog članka je izdavanje radnih dozvola za strance.
Definicija radne dozvole
Prema članu 6 tačka f) Zakona, radna dozvola je dozvola koju izdaje organ nadležan za poslove zapošljavanja stranaca, a kojom se dozvoljava plaćeni rad stranca u BiH.
Postupak izdavanja radne dozvole
Prema Zakonu, radna dozvola može se izdati strancu na zahtjev pravnog ili fizičkog lica koje namjerava da ga zaposli. Zavisno od mjesta prebivališta, odnosno sjedišta poslodavca, radnu dozvolu izdaje organ nadležan za poslove zapošljavanja stranaca u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj ili Brčko Distriktu Bosne i Hercegovine.
Rok važenja radne dozvole
Radna dozvola izdaje se za određeno radno mjesto, odnosno za određenu vrstu poslova. Radna dozvola ne može se izdati sa rokom važenja dužim od jedne godine.
Kvote za izdavanje radnih dozvola
Nadležni organ određuje kvote za određena radna mjesta. Kvota radnih dozvola je broj radnih dozvola koje se u BiH mogu izdati u jednoj godini za strance određenih zanimanja, odnosno za strance koji obavljaju određene djelatnosti, a kojima je radna dozvola za rad u BiH potrebna i ulazi u kvotu, uključujući i broj radnih dozvola koje se u BiH mogu izdati u jednoj godini za sezonske radnike, definisane i razvrstane po djelatnostima od 90 do 180 dana u godini, u skladu sa smjenom godišnjih doba.
Utvrđivanje godišnje kvote radnih dozvola
Godišnju kvotu radnih dozvola utvrđuje Savjet ministara, u skladu sa migracionom politikom i uz uvažavanje stanja na tržištu rada. Prijedlog godišnje kvote radnih dozvola Savjetu ministara podnosi Ministarstvo civilnih poslova (MCP). MCP prijedlog izrađuje na osnovu izraženih potreba organa nadležnih za poslove zapošljavanja stranaca Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine o broju potrebnih radnih dozvola za strance, prema stepenu i vrsti obrazovanja, odnosno kvalifikacija ili stručnosti, te prema vrsti sezonskih djelatnosti. Ti organi svoje potrebe za radnim dozvolama podnose MCP-u putem Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Izdavanje radnih dozvola mimo godišnje kvote
Mimo kvote, radna dozvola može se izdati nezavisno od utvrđene godišnje kvote radnih dozvola u sljedećim slučajevima:
a) strancu koji ima obrazovanje koje odgovara visokom obrazovanju, završenom postdiplomskom ili doktorskom studiju u BiH;
b) strancu čiji se rad u BiH zasniva na međunarodnom sporazumu;
c) strancu koji obavlja ključne poslove u poslovnom subjektu, a koji nije izuzet od potrebe posjedovanja radne dozvole na osnovu međunarodnog sporazuma;
d) učiteljima ili nastavnicima koji izvode ili pomažu u nastavi u obrazovnim ustanovama zbog svog specifičnog znanja;
e) profesionalnim sportistima ili sportskim radnicima koji na osnovu valjano zaključenog ugovora rade u BiH;
f) strancu koji se odrekao državljanstva BiH;
g) strancu koji je u bračnoj ili vanbračnoj zajednici sa strancem sa odobrenim stalnim boravkom u BiH ili je dijete stranca sa odobrenim stalnim boravkom u BiH.
Obaveze poslodavca pri podnošenju zahtjeva
Poslodavac je dužan da zahtjevu za izdavanje radne dozvole za stranca priloži:
a) podatke o strancu s kojim namjerava da zaključi ugovor o radu ili drugi odgovarajući ugovor, a naročito: ime i prezime, uključujući i sva prijašnja imena i prezimena, imena i prezimena roditelja, datum rođenja, pol, mjesto prebivališta i adresu stanovanja u državi porijekla, broj, datum i mjesto izdavanja važećih putnih isprava;
b) podatke o radnom mjestu ili vrsti posla te o uslovima rada;
c) izvod iz relevantnog registra nadležnog suda o registraciji poslodavca u BiH, odnosno potvrdu o prebivalištu ako je poslodavac fizičko lice;
d) dokaz banke kod koje poslodavac ima račun o solventnosti poslodavca;
e) dokaz o podmirenim poreskim obavezama i uplaćenim doprinosima za sve postojeće zaposlene, uključujući i stranca u slučaju produženja radne dozvole;
f) obrazloženje o opravdanosti zapošljavanja stranca.
Odobrenje privremenog boravka kao uslov za početak rada
Stranac ne može početi raditi u BiH na osnovu radne dozvole prije nego što mu je odobren privremeni boravak, ako ovim zakonom nije drugačije propisano.
Ograničenja vezana za radnu dozvolu
Stranac može raditi u BiH samo na osnovu one radne dozvole na osnovu koje mu je odobren privremeni boravak. Na osnovu radne dozvole stranac može raditi u BiH samo na onom radnom mjestu ili na onoj vrsti poslova za čije je obavljanje radna dozvola izdata, te na osnovu koje je strancu odobren privremeni boravak u BiH.
Trajanje i produženje privremenog boravka
Privremeni boravak po osnovu radne dozvole odobrava se na period važenja radne dozvole uz dodatnih 30 dana, ali ne duže od jedne godine i može se produžiti pod istim uslovima pod kojim je boravak odobren. U roku od 30 dana od dana prestanka važenja radne dozvole prestaje da važi i odobrenje privremenog boravka.
Izuzeci kod promjene radnog mjesta ili poslodavca
Strancu neće prestati privremeni boravak u BiH odobren po osnovu izdate radne dozvole ako u toku trajanja odobrenog privremenog boravka u BiH promijeni radno mjesto unutar istog pravnog lica.
Strancu neće prestati privremeni boravak u BiH odobren po osnovu izdate radne dozvole ako u toku trajanja odobrenog privremenog boravka u BiH promijeni poslodavca, uz dokaz o pokrenutom postupku za izdavanje nove radne dozvole.
Ograničenja za strance koji su ušli bez prethodno pribavljene radne dozvole
Strancu koji je ušao u BiH bez prethodno pribavljene radne dozvole ne može se odobriti privremeni boravak po osnovu radne dozvole dok taj stranac boravi u BiH.
Prestanak važenja radne dozvole
Radna dozvola za stranca prestaje da važi:
a) istekom roka na koji je izdata, ali u svakom slučaju istekom jedne godine od dana izdavanja;
b) iz razloga predviđenih propisima kojima se uređuje zapošljavanje stranaca;
ili
c) neodobravanjem, prestankom ili otkazom privremenog boravka u BiH.