Kako promijeniti lično ime nakon postupka razvoda braka
Prema članu 31. Porodičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu PZ FBiH) izbor prezimena spada u lična prava o kojim se bračni partneri mogu sporazumijevati. Zakon o ličnom imenu Federacije Bosne i Hercegovine u članu 11. predviđa da se bračni partneri mogu sporazumjeti da će nakon zaključenja braka: svaki bračni partner zadržati svoje prezime; kao zajedničko prezime uzeti prezime jednog od njih; kao zajedničko uzeti prezimena oba bračna partnera o čijem će se redoslijedu sporazumjeti; svaki od njih ili samo jedan bračni partner svom prezimenu dodati prezime drugog bračnog partnera; svaki od njih ili samo jedan bračni partner prezimenu bračnog partnera dodati svoje prezime.
Lice koje je prilikom sklapanja braka promijenilo prezime može poslije prestanka braka izjavom pred matičarem koji vodi matičnu knjigu rođenih u koju je upisano rođenje lica ili matičarem nadležnom prema mjestu prebivališta tog lica, uzeti prezime koje je imalo prije sklapanja braka. Rok za davanje takve izjave o promjeni prezimena po redovnoj kraćoj proceduri je 6. mjeseci od dana prestanka braka.
Smatram da je ovaj rok veoma kratak s obzirom na teške dane koji prolazi svaki bračni partner i većina nije upoznata sa činjenicom da prekoračenjem ovog roka od 6. mjeseci postupak promjene prezimena u prezime kojim se koristilo prije sklapanja braka vrši se u postupku promjene ličnog imena u skladu sa odredbama Zakona o ličnom imenu Federacije Bosne i Hercegovine po složenijoj proceduri (misli se na obimnu dokumentaciju koja se mora priložiti uz zahtjev).
Zahtjev za promjenu ličnog imena prema članu 14.ovog Zakona mora sadržavati lično ime koje se traži. Uz zahtjev za promjenu ličnog imena prilaže se: izvod iz matične knjige rođenih i uvjerenje o državljanstvu za podnosioca zahtjeva; izvodi iz matičnih knjiga u kojima je upisana činjenica čija je promjena predmet postupka; fotokopija lične karte; uvjerenje o mjestu prebivališta; uvjerenje nadležnog suda da se protiv podnosioca zahtjeva ne vodi krivični postupak; uvjerenje nadležnog poreskog organa da nema neizmirenih poreskih i carinskih obaveza. Izuzetno prema čl. 16. ovog Zakona, ako se u imenu i prezimenu u izvodu iz matične knjige rođenih stranog organa ne nalaze slova koja postoje u službenim jezicima i pismima Federacije (ć, č, dž, š, ž i dr.), a stranka želi da se ime i prezime upiše prema pravilima našeg jezika i pisma – u tom slučaju podnosi se zahtjev za promjenu imena i prezimena prema pravilima našeg jezika i pisma uz koji se prilaže: ovjerena izjava o promjeni ličnog imena prema pravilima službenog jezika ili pisma Federacije i izvod iz matične knjige rođenih i uvjerenje o državljanstvu za podnosioca zahtjeva.
O zahtjevu za promjenu ličnog imena rješava kantonalno ministarstvo unutrašnjih poslova prema mjestu prebivališta podnosioca zahtjeva. Zahtjev za promjenu ličnog imena može se podnijeti i putem punomoćnika uz prilaganje izjava podnosioca zahtjeva ovjerene od nadležnog organa, kojom se izjašnjava o imenu kojim se ubuduće u pravnom saobraćaju želi koristiti.
U slučaju poništenja braka za zadržavanje prezimena uzetog prilikom sklapanja braka, neophodan je pristanak bračnog partnera koji nije odgovoran za poništenje braka. Član 17. kaže da se rješenje o promjeni ličnog imena dostavlja odmah po pravosnažnosti matičaru koji vodi matične knjige za lice koje je izvršilo promjenu ličnog imena. Lice kojem je odobrena promjena ličnog imena ne može podnijeti novi zahtjev za promjenu ličnog imena u roku od pet godina od dana izvršenog upisa promijenjenog ličnog imena u matične knjige, ukoliko posebnim zakonom nije drugačije propisano.Lice koje je promijenilo lično ime ili samo ime ili samo prezime dužno je u roku od 15 dana od dana izvršenog upisa promjene u matične knjige podnijeti zahtjev za zamjenu ličnih isprava (lična karta, putna isprava, vozačka dozvola i druge isprave) nadležnom organu.Ukoliko lice koje je promijenilo lično ime ili samo ime ili samo prezime ne podnese zahtjev u roku, kantonalno ministarstvo unutrašnjih poslova koje je donijelo rješenje po službenoj dužnosti će poništiti rješenje kojim je odobrena promjena.
S obzirom na sve izrečeno, smatram da bi se taj rok od 6. mjeseci koji propisuje Zakon trebao produžiti na bar godinu dana, da bi se bračnom partneru koji je prošao težak proces razvoda braka, ostavilo prostora da o tome odluči i da ga se ne svrstava u isti postupak promjene ličnog imena kad su u pitanju sve ostale situacije koje propisuje Zakon kada se traži promjena ličnog imena.
Prof.dr. Meliha Frndić Imamović, vanredni profesor