Naknada štete zbog sportske povrede
Sportske povrede su česte i mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje sportista. Kada dođe do povrede tokom sportske aktivnosti, sportisti često traže naknadu štete za pretrpljene povrede. U ovom radu ćemo objasniti kako se u Bosni i Hercegovini može ostvariti naknada štete zbog sportske povrede, koji su relevantni zakonski propisi i kakva je sudska praksa u ovim slučajevima.
Pravni okvir
U Bosni i Hercegovini, naknada štete regulisana je Zakonom o obligacionim odnosima. Prema ovom zakonu, svako ko prouzrokuje štetu drugome dužan je istu nadoknaditi. Ovo važi i za sportske povrede. Osim toga, Zakon o sportu i drugi propisi takođe sadrže odredbe koje se odnose na odgovornost za sportske povrede.
Zakon o obligacionim odnosima (ZOO):
- Član 154. ZOO propisuje da “ko drugome prouzrokuje štetu, dužan je nadoknaditi je, osim ako dokaže da šteta nije nastala njegovom krivicom.”
- Član 155. ZOO definiše da odgovornost za štetu postoji i kada je šteta prouzrokovana radnjom koja je u suprotnosti sa dobrim običajima ili moralom društva.
- Član 156. ZOO navodi da “šteta se nadoknađuje prema općim pravilima o naknadi štete.”
Zakon o sportu:
- Član 35. Zakona o sportu predviđa obavezu osiguranja sportista od povreda koje mogu nastati tokom sportskih aktivnosti. Ovaj član propisuje da sportske organizacije moraju osigurati sportiste za slučaj povreda ili nesreća koje mogu nastati u toku sportskih aktivnosti.
Sportske povrede i odgovornost
Povrede koje nastaju tokom sportskih aktivnosti mogu biti posljedica nesreće, nemara ili namjernog postupanja. Odgovornost za naknadu štete može snositi organizator sportskog događaja, trener, drugi sportisti ili treća lica, zavisno od okolnosti slučaja. Da bi se utvrdila odgovornost, potrebno je dokazati postojanje štete, uzročnu vezu između radnje i štete, te stepen krivice.
Sudska praksa
U Bosni i Hercegovini postoje konkretni primjeri sudske prakse koji se odnose na sportske povrede. Jedan od relevantnih primjera je slučaj br. 65 0 P 150050 16 P, koji je vođen pred Općinskim sudom u Sarajevu. U ovom slučaju, tužitelj je pretrpio povredu prilikom sportskog događaja. Naime, tužitelj je zadobio povredu lijevog koljena tokom fudbalske utakmice, nakon čega je podnio tužbu za naknadu štete protiv osiguravajuće kuće. Sud je utvrdio da je povreda prouzrokovala invaliditet od 10% i dosudio naknadu štete u iznosu od 5.000,00 KM.
Utvrđivanje visine štete
Visina štete može biti materijalna i nematerijalna. Materijalna šteta uključuje troškove liječenja, gubitak zarade zbog nesposobnosti za rad, troškove rehabilitacije i druge financijske gubitke. Nematerijalna šteta obuhvata pretrpljene bolove, psihičke patnje, smanjenje kvaliteta života, invaliditet i slične nematerijalne gubitke.
Da bi se utvrdila visina štete, koriste se različite metode i dokazi. Za materijalnu štetu to su medicinski računi, dokazi o gubitku zarade i drugi relevantni dokumenti. Nematerijalna šteta se utvrđuje na osnovu medicinskih izvještaja, vještačenja od strane stručnjaka (npr. ljekara, psihologa) i procjene suda.
Specifičnosti naknade štete zbog sportske povrede
Prilikom određivanja naknade štete zbog sportske povrede, uzimaju se u obzir specifičnosti sporta, stepen povrede, trajne posljedice po zdravlje sportiste, te mogućnost nastavka sportske karijere. Takođe se razmatraju i nematerijalni aspekti, kao što su pretrpljeni bolovi i patnje, smanjenje kvaliteta života i slično.
Zaključak
Naknada štete zbog sportske povrede je važna za zaštitu prava sportista. Efikasna primjena zakonskih propisa i adekvatna sudska praksa ključni su za osiguranje pravične naknade za pretrpljenu štetu. Potrebno je kontinuirano prilagođavati pravne norme specifičnostima sporta i praksi kako bi se osigurala što bolja zaštita prava povrijeđenih sportista.
Preporuka
Sportisti bi trebali biti svjesni svojih prava i obaveza kada je riječ o sportskim povredama. Preporučuje se da svi aktivni sportisti:
- Osiguraju adekvatno osiguranje koje pokriva povrede i nesreće koje mogu nastati tokom sportskih aktivnosti. To uključuje i dodatno privatno osiguranje, ukoliko je moguće, koje može pružiti veću zaštitu.
- Redovno se informišu o svojim pravima i obavezama, te pravilima i procedurama vezanim za prijavu i naknadu štete u slučaju povrede.
- Surađuju sa sportskim organizacijama i klubovima kako bi se osiguralo da su sve osiguravajuće police ažurirane i adekvatne za njihove specifične potrebe.
Savjet
U slučaju povrede, sportisti bi trebali:
- Odmah prijaviti povredu nadležnim organima – uključujući trenera, organizatora sportskog događaja ili nadležne službe u sportskom klubu.
- Osigurati svu potrebnu medicinsku dokumentaciju – uključujući medicinske izvještaje, račune za liječenje, dokaze o gubitku zarade i druge relevantne dokumente.
- Potražiti pravnu pomoć – savjetovati se sa stručnjakom za pravo kako bi se osiguralo da su svi koraci pravilno poduzeti i da su sva prava zaštićena.
- Redovno pratiti proces naknade štete – biti aktivno uključen u proces i redovno komunicirati sa pravnim zastupnikom, osiguravajućom kućom i drugim relevantnim stranama kako bi se osigurala efikasna i pravovremena naknada štete.
- Proaktivno tražiti informacije – informisati se o svim mogućnostima koje im stoje na raspolaganju, uključujući različite vrste osiguranja i pravne opcije za ostvarivanje naknade štete.
Pravovremeno i pravilno djelovanje može značajno povećati šanse za uspješno ostvarivanje prava na naknadu štete zbog sportske povrede.