Ugovor o doživotnom izdržavanju
Kada govorimo o Ugovoru o doživotnom izdržavanju moramo kazati da to nije ugovor oblgaciono-pravnog karaktera i da on spada u institut nasljednog prava. Kao što je poznato nasljedno zakonodavstvo u FBIH je 2014.g. doživilo značajne izmjene, te u tom smslu je donesen i novi Zakon o nasljeđivanju koji je i danas na snazi.
Što su izmjene zakona bitne za Ugovor o doživotnom izdržavanju?
Bitne su iz razloga što su po pitanju definisanja i načina zaključenja ovog ugovora utvrđene značajne izmjene. Da bi što bolje predočili čitaocma u kojem smislu su izmjene nastupile, u ovom članku će mo citirati odredbe i jednog i drugog zakona po pitanju ugovora o doživotnom iudržavanju.
U Zakonou o nasljeđivanju SRBIH koji je bio na snazi do 2014.g. Ugovor o doživotnom izdržavanju je definisan odredbom člana 120 koja glasi:
„Ugovor kojim se jedan ugovarač obavezuje da izdržava doživotno drugog ugovarača, ili neko treće lice, a u kome drugi ugovarač izavljuje da mu ostavlja svu svoju imovinu ili jedan njen dio u nasljedje nije ugovor o nasljedjivanju.
To je ugovor o otudjivanju uz naknadu cijele ili dijela imovine koja pripada primaocu izdržavanja u vrijeme zaključenja ugovora, čija je predaja davaocu izdržavanja odložena do smrti primaoca izdržavanja (ugovor o doživotnom izdržavanju).
Ugovor o doživotnom izdržavanju mora biti sastavljen u pismenom obliku i ovjeren od sudije. Prilikom ovjere sudija će pročitati ugovor i upozoriti ugovarače na posljedice ugovora. Kao ugovori o doživotnom izdržavanju smatraju se i ugovori kojim je uz obećanje nasljedstva poslije smrti ugovorena zajednica života ili zajednica imanja, ili obaveza jednog ugovarača da će čuvati, paziti drugog obradjivati njegovo imanje i poslije smrti ga sahraniti ili učiniti nešto drugo u istom cilju.
Ovaj ugovor mogu medjusobno zaključiti lica koja su po zakonu obavezna da se medjusobno izdržavaju.”
Prema odredbama člana 146 i 147 Zakona o nasljeđivanju FBIH iz 2014.g. Ugovor o doživotnom izdržavanju je definisan kao:
„Član 146.
(1) Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primatelj izdržavanja da prenese na davatelja izdržavanja vlasništvo na određenim stvarima ili kojim drugim pravima, a ovaj se obavezuje, kao naknadu za to, da ga izdržava i brine se o njemu do kraja njegovog života i da ga poslije smrti sahrani.
(2) Ako nije drukčije ugovoreno, obaveza izdržavanja obuhvata davanje stana i hrane u domaćinstvu izdržavatelja ili na nekom drugom mjestu određenom ugovorom, kao i zadovoljavanje drugih potreba primatelja izdržavanja i pružanja potrebne njege u bolesti.
(3) Prijenos vlasništva na davatelja izdržavanja ugovorom može biti odgođen do smrti primatelja izdržavanja.
(4) Doživotno izdržavanje može biti ugovoreno i u korist treće osobe.
(5) Ovaj ugovor mogu zaključiti i osobe koje su po zakonu obavezne međusobno se izdržavati.
(6) Imovina koja je predmet valjanog ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u ostavinsku masu primatelja izdržavanja.
Član 147.
(1) Ugovor o doživotnom izdržavanju mora biti zaključen u formi notarski obrađene isprave.
(2) Obaveza je notara da stranke pouči o nasljednopravnim posljedicama ugovora o doživotnom izdržavanju i u ispravi naznači da je tako postupljeno.”
Iz citiranih odredaba starog zakona se zaključuje da Ugovor o doživotnom izdržavanju ima obaveznu formu na način da se nadovjerava u vanparničnom postupkom pred nadležnim sudom. Također prenos vlasništva na davoca izdržavanja se prenosi nakon što primalac izdržavanja umre.
Prema novom zakonu prenos vlasništva se u pravilu dešava odmah nakon zaključenja, a može se ugovoriti i da se prenos vlasništva dešava nakon smrti primaoca izdržavanja. Ono što je značajna izmjena je ta da se više ne zahtjeva nadovera pred sudom već se ugovor sačinjava pred nadležnim notarom u formi notarske isprave.
Pitanje koje se postavlja često je da li se ugovor može raskinuti?
Ugovor se može raskinti sporazumno ali i na zahtjev bilo koje od strana u slučaju da neka od ugovornih strana ne ispunjava svoje obaveze, ili ako pestanu postojati razlozi zaključenja ugovora. Ugovor se raskida pred nadležnim sudom. U slučaju raskida svaka od strana vraća onoj strani ono što je do momenta raskida uzela
Da li se plaća porez na promet prilikom prevoda?
Porez se plaća predma odredbama Zakona o porezu na promet nepokretnosti koji su kantonalni propisi.
Da li se ugovor može poništit od strane trećih lica nakon smrti primaoca izdržavanja?
Treba kazati da se Ugovorom o doživotnom izdržavanju isključuju iz nužnog nasljeđa zakonski nasljednici na određenoj nekretnini. Upravo zakonski nasljenici su najčešći tužitelji za poništenje ugovora. Ugovor se poništava najčešće iz razloga da je primaoc bio nesposoban, prevaren ili da je imao neke druge motive na štetu zakonskih nasljednika. Obično se prilikom zaključenja ugovora sačinjava i nalaz vještaka medicinske struke na oklnosti poslovne sposobnosti primaoca izdržavanja u momenu zaključenja ugovora.