PRAVILNIK ZA DODJELU STANA U VLASNIŠTVO
POGLAVLJE I – OSNOVNE ODREDBE
Član 1. (Osnovne odredbe)
Ovim Pravilnikom ureĎuju se korisnici prava na dodjelu stana u vlasništvo, obezbjeĎivanje stanova, struktura stanova, broj dodijeljenih stanova u vlasništvo, uvjeti za ostvarivanje prava na stan, postupak ostvarivanja prava na stan u vlasništvo, sklapanje ugovora o kupovini stanova, sadrţaj predugovora/ugovora o dodjeli stana u vlasništvo, potrebna dokumentacija, prioriteti dodjele stana i kriteriji za prvenstvo korištenja prava dodjele stana u vlasništvo, prestanak prava na dodjelu stana u vlasništvo licima iz člana 40. Zakona o dopunskim pravima boraca – branitelja Bosne i Hercegovine (“Sluţbene novine Kantona Sarajevo”, broj 31/22), (u daljnjem tekstu: Zakon).
Član 2. (Korisnici prava)
Korisnici prava na dodjelu stana u vlasništvo, a u skladu sa članom 40. Zakona su: a) ratni vojni invalidi I grupe, b) ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane, povrede ili bolesti zadobijene za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama RBiH, c) djeca šehida-poginulih boraca – branitelja i umrlog ratnog vojnog invalida, koja su bez oba roditelja, d) roditelji šehida – poginulih boraca – branitelja i e) supruge šehida – poginulih boraca – branitelja.
Član 3. (Rodna neutralnost izraza)
Izrazi koji se koriste u ovom pravilniku, a imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako i na muški i na ţenski rod.
POGLAVLJE II
– OBEZBJEĐENJE I STRUKTURA STANOVA
Član 4. (Broj dodijeljenih stanova u vlasništvo) Broj dodijeljenih stanova u vlasništvo licima iz člana 2. ovog pravilnika planira se u skladu sa sredstvima odobrenim Budţetom Kantona Sarajevo (u daljnjem tekstu: Kanton) za svaku kalendarsku godinu.
Član 5. (ObezbjeĎenje stanova)
(1) Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) obezbjeĎuje stanove za dodjelu u vlasništvo kupovinom, zajedničkim ulaganjem ili udruţivanjem sredstava: a) putem Fonda Kantona Sarajevo za izgradnju stanova za članove porodica šehida i poginulih boraca, ratne vojne invalide i demobilizirane borce, b) putem pravnih subjekata koji su registrovani za obavljanje djelatnosti stambene izgradnje i grade na lokacijama koje su općinskim odlukama predviĎene za stambenu izgradnju, c) putem pravnih subjekata koji su registrovani za obavljanje djelatnosti da grade stanove za potrebe trţišta, d) putem pravnih subjekata koji su registrovani za obavljanje djelatnosti prodaje stanova za trţište, e) putem pravnih subjekata koji su registrovani za obavljanje djelatnosti stambene izgradnje za boračku populaciju ili grade na lokacijama koje su općinskim odlukama predviĎene za kolektivnu izgradnju za boračku populaciju, a imaju interes za zajedničko ulaganje ili udruţivanje sredstava u izgradnji stanova sa Ministarstvom, f) kupovinom na trţištu, g) dodjelom stanova datih na raspolaganje Kantonu, h) dodjelom otkupljenih stanova po pravu preče kupnje, i) po osnovu sporazuma o sufinansiranju izmeĎu organa uprave i Ministarstva u cilju rješavanja stambenog pitanja. (2) Pravni subjekti iz stava (1) ovog člana u daljnjem tekstu ovog pravilnika su: prodavac stanova.
Član 6. (Struktura stanova)
(1) Struktura dodijeljenog stana u vlasništvo odreĎuje se prema propisanim odgovarajućim standardima, prema broju članova porodičnog domaćinstva i to: a) samac – jednosoban stan, veličine do 40 m², b) sa jednim članom -jednoiposoban stan, veličine do 50 m², c) sa dva člana – dvosoban stan, veličine do 60 m², d) sa tri člana – dvoiposoban stan, veličine do 70 m², e) sa tri člana i to sa djecom različitog pola – trosoban stan, veličine do 75 m², f) sa više od tri člana – troiposoban stan, veličine do 80 m². (2) Struktura dodijeljenog stana u vlasništvo ratnim vojnim invalidima – paraplegičarima odreĎuje se prema propisanim odgovarajućim standardima, veličine najviše do 100 m². (3) Roditelju šehida-poginulog borca-branitelja kojem je priznato pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica struktura dodijeljenog stana se uvećava za ½ (pola) sobe. (4) Ukoliko Ministarstvo, prema prihvaćenoj ponudi, nema raspoloţivu stambenu jedinicu pripadajuće kvadrature, licu iz člana 2. ovog pravilnika moţe se ponuditi stan veće kvadrature do 20 m², u odnosu na onu utvrĎenu stavom (1) ovog člana. Razlika kvadrature u odnosu na pripadajuću pada na teret lica iz člana 2. ovog pravilnika. U ovom slučaju lice iz člana 2. ovog pravilnika duţno je dostaviti ovjerenu izjavu od nadleţnog organa o prihvatanju stana veće kvadrature od pripadajuće kao i da će razliku platiti vlastitim sredstvima. (5) Dodjelom odgovarajućeg stana u vlasništvo, a u skladu sa stavom (1) ovog člana, lica iz člana 2. ovog pravilnika trajno rješavaju stambeno pitanje i po istom zahtjevu se ne mogu obraćati ovom Ministarstvu.
Član 7. (Definicija pojma neriješeno stambeno pitanje u smislu ovog pravilnika)
(1) Pod pojmom da lica iz člana 2. ovog pravilnika nemaju riješeno stambeno pitanje podrazumijeva se da podnosilac zahtjeva i njegovi članovi porodičnog domaćinstva (članovi porodičnog domaćinstva su bračni drug i djeca), kao i šehid-poginuli branitelj nije, niti je ikada bio nosilac stanarskog prava na odgovarajućem stanu, vlasnik ili suvlasnik kuće ili stana, odnosno da se u katastru svih općina sa područja Kantona ne vodi kao posjednik kuće ili stana. (2) Pod pojmom da ratni vojni invalidi I grupe, ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane ili povrede zadobijene za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama RBiH, kao i djeca šehida-poginulih boraca-branitelja i umrlog ratnog vojnog invalida, koja su bez oba roditelja, a kako je to propisano članom 41. Zakona, nemaju riješeno stambeno pitanje na način koji zadovoljava njihove potrebe podrazumijeva se da je veličina stambene jedinice koju isti ima manja u odnosu na utvrĎenu veličinu stana u skladu sa stavom (1) člana 6. ovog pravilnika ili je zbog spratnosti teško dostupna. (3) Lica iz člana 2. ovog pravilnika, ukoliko su ostvarila pravo na dodjelu sredstava za odrţivi povratak, smatra se da imaju riješeno stambeno pitanje, jer samo ostvarivanje tog prava podrazumijeva da ima riješeno stambeno pitanje u mjestu povratka. (4) Ukoliko je podnosilac zahtjeva ili neko od njegovih članova porodičnog domaćinstva ostvario pravo na donaciju u vidu graĎevinskog materijala, izvoĎenja graĎevinskih radova i pruţanja graĎevinskih usluga, udruţivanja sredstava za kupovinu stana, subvencioniranje kamata kredita za rješavanje stambenih potreba (novčanu pozajmicu) ili novčanu pomoć za sanaciju/izgradnju stambene jedinice u prijeratnom mjestu stanovanja smatraće se da imaju riješeno stambeno pitanje. (5) Lica iz člana 2. ovog pravilnika mogu ostvariti pravo na dodjelu stana u vlasništvo ukoliko su podnosilac zahtjeva i članovi njegovog porodičnog domaćinstva vlasnici zemljišta ili suvlasnici manjeg dijela stambenog objekta ili su eventualno suvlasnici malog dijela više stambenih objekata, jer se vlasništvom malog dijela stambenog objekta ne moţe smatrati da lice ima riješeno stambeno pitanje, uzimajući u obzir da veličina njihovog dijela ili dijelova u suvlasništvu ne prelazi ukupno 25 m². (6) Lica iz člana 2. ovog pravilnika mogu ostvariti pravo na dodjelu stana u vlasništvo ukoliko podnosilac zahtjeva i članovi njegovog porodičnog domaćinstva, kao i šehidpoginuli branitelj imaju u vlasništvu stambeni objekat koji je neuslovan za stanovanje a što dokazuje aktom nadleţne sluţbe.
Član 8. (Definicija pojma ratni vojni invalid radno nesposoban u smislu ovog pravilnika)
Pod pojmom ratnog vojnog invalida koji je radno nesposoban, podrazumijeva se lice kojem je osnov za priznavanje svojstva ratnog vojnog invalida i gubitka radne sposobnosti rana, povreda ili bolest zadobijena za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama R BiH, što podrazumijeva i pogoršanje bolesti.
POGLAVLJE II
– UVJETI ZA OSTVARIVANJE PRAVA
Član 9. (Uvjeti za ostvarivanje prava na stan u vlasništvo) Lica iz člana 2. ovog pravilnika pravo na stan u vlasništvo imaju samo pod slijedećim uvjetima: a) da imaju prijavljeno prebivalište, odnosno boravište na području Kantona, a najkasnije do 06.02.1999. godine i dalje neprekidno, b) da nemaju riješeno stambeno pitanje, c) da su ratni vojni invalidi I grupe i ostvaruju pravo na ličnu invalidninu, d) da su ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane, povrede ili bolesti zadobijene za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama R BiH i koji ostvaruju pravo na ličnu invalidninu, e) da su djeca šehida – poginulih boraca – branitelja i umrlog ratnog vojnog invalida, koja su bez oba roditelja i koja ostvaruju pravo na uvećanu porodičnu invalidninu, f) da su roditelji šehida – poginulih boraca – branitelja koji ostvaruju pravo na porodičnu invalidninu, da su nezaposlene supruge šehida – poginulih boraca – branitelja koje ostvaruju pravo na porodičnu invalidninu.
Član 10. (Postupak kada je stambeno pitanje riješeno na način da ne zadovoljava potrebe)
(1) Ratni vojni invalidi I grupe i ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozljeĎivanja za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama RBiH, kao i djeca šehida- poginulog borca-branitelja i umrlog ratnog vojnog invalida, koja su bez oba roditelja, čije je stambeno pitanje riješeno na način koji nezadovoljava njihove potrebe, mogu ostvariti pravo na stan u vlasništvo pod uvjetom da stan kojim raspolaţu prodaju po cijeni vrijednosti stana utvrĎenoj od strane nadleţnog sudskog vještaka, tako što će iznos od prodanog stana biti dio ukupne vrijednosti dodijeljenog stana. (2) Izuzetno, licima iz člana 2. ovog pravilnika čije je stambeno pitanje rješavano putem jednokratne bespovratne dodjele sredstava u graĎevinskom materijalu na stambenim objektima koji nisu u njihovom vlasništvu (vlasništvo roditelja ili roditelja bračnog druga) ili putem bespovratne dodjele sredstava udruţivanjem za kupovinu stana ili putem novčane pozajmice, odnosno subvencioniranja kamata kredita za rješavanje stambenih potreba sa kojom nisu uspjeli riješiti stambeno pitanje, mogu ostvariti pravo na stan u vlasništvo pod uvjetima iz člana 9. ovog pravilnika, tako da se vrijednost pripadajućeg stana umanji za vrijednost ranije ostvarene pomoći za rješavanje stambenog pitanja.
POGLAVLJE III
– POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA
Član 11. (Komisija za dodjelu stana u vlasništvo)
(1) Komisiju za dodjelu stana u vlasništvo (u daljnjem tekstu: Komisija), u sastavu predsjednik i dva člana, imenuje ministar. (2) Komisija iz stava (1) ovog člana odlučuje o priznavanju prava i o odbijanju zahtjeva za priznavanje prava iz čl. 40., 41., 42. i 43. Zakona.
Član 12. (Postupak ostvarivanja prava na stan u vlasništvo)
(1) Postupak za ostvarivanje prava na stan u vlasništvu pokreće se podnošenjem zahtjeva za rješavanje stambenog pitanja Ministarstvu. (2) Stručna sluţba Ministarstva obraĎuje svaki prispjeli zahtjev pojedinačno i sa svojim stručnim mišljenjem dostavlja Komisiji. (3) Ukoliko se utvrdi da podnosilac zahtjeva prema dokumentaciji u spisu ne ispunjava uvjete za dodjelu stana Komisija odbija zahtjev za dodjelu stana. (4) Komisija donosi odluku o priznavanju prava na stan u vlasništvu radi formiranja liste lica koja ispunjavaju uvjete za dodjelu stanova u vlasništvo, a na čiji prijedlog Ministar za boračka pitanja (u daljnjem tekstu: Ministar) utvrĎuje konačne liste prioriteta za dodjelu stanova. (5) Prigovor na odluku o odbijanju zahtjeva za dodjelu stana u vlasništvo moţe se podnijeti Ministarstvu u roku od 15 dana od dana dostavljanja odluke.
POGLAVLJE IV
– SKLAPANJE UGOVORA
Član 13. (Sklapanje ugovora o kupovini stanova)
(1) U skladu sa listom lica koja ispunjavaju uvjete za dodjelu stanova u vlasništvo, odabranom prodavcu stanova se dostavlja spisak lica sa navedenim podacima: prezimenom, imenom oca i imenom lica, JMB, adresom stanovanja, brojem telefona i pripadnost boračkoj populaciji, koji će sluţiti za izradu predugovora i ugovora o dodjeli stana u vlasništvo i u druge svrhe se ne mogu koristiti. (2) Prodavač stana je duţan u skladu sa listom: (3) obezbijediti stambene jedinice odgovarajuće strukture propisane u članu 6. ovog pravilnika, (4) po potrebi sklopiti sporazum o udruţivanju sredstava za zajedničko ulaganje u cilju izgradnje stanova u privatnoj svojini, (5) sklopiti predugovor za finansiranje izgradnje stana u vlasništvu sa licem kome se vrši dodjela stana u vlasništvo i Ministarstvom kao kupcem. (6) Po okončanoj izgradnji stambenog objekta, odnosno po izvršenoj doplati sredstava prihvaćenog stana veće kvadrature, prodavač stanova sklapa ugovor o kupovini stana sa licem kojem je izvršena dodjela u vlasništvo.
Član 14. (Sporazum o zajedničkom ulaganju)
(1) Ministarstvo moţe sa prodavcem stanova sklopiti sporazum o zajedničkom ulaganju u cilju izgradnje stanova u privatnoj svojini za lica iz člana 2. ovog pravilnika. (2) Po osnovu ugovora iz prethodnog stava prodavač stanova je duţan sklopiti predugovor, odnosno ugovor nakon završetka izgradnje stana za lica iz člana 2. ovog pravilnika.
Član 15. (Sadrţaj predugovora/ugovora o dodjeli stana u vlasništvo)
Predugovor/ugovor o dodjeli stana u vlasništvo sadrţi: a) podatke o krajnjem korisniku stana, b) podatke o stambenoj jedinici, c) odredbe kojima se reguliraju prava i obaveze krajnjeg korisnika stana, Ministarstva kao kupca, ograničenja i saglasnosti, pravni i materijalni nedostaci, primopredaja, izmjene i raskid predugovora, trajanje predugovora i zaključenje osnovnog ugovora, d) način regulisanja nasljeĎivanja prava na stan u vlasništvo u slučaju smrti lica koje je potpisalo predugovor, e) podatke o djeci šehida-poginulih branioca kao članovima porodičnog domaćinstva supruga šehidapoginulih branioca koja su bila evidentirana na kućnoj listi u vrijeme podnošenja zahtjeva pod uvjetom da nisu zasnovali bračnu zajednicu i nisu riješili svoje stambeno pitanje, f) druge odredbe za koje se utvrdi da su, u cilju preciziranja prava i obaveza ugovornih strana neophodne.
POGLAVLJE V
– POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA OSTVARIVANJE PRAVA
Član 16. (Potrebna dokumentacija za ratne vojne invalide)
Ostvarivanje ovog prava za ratne vojne invalide dokazuje se slijedećom dokumentacijom: a) kopija revizionog rješenja o priznavanju statusa ratnog vojnog invalida izdatog od nadleţnog organa po osnovu vaţećih federalnih propisa, b) uvjerenje nadleţne sluţbe za boračka pitanja daje korisnik lične invalidnine, c) uvjerenje o kretanju izdato od Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona, d) kućna lista, e) izvod iz matične knjige vjenčanih i izvod iz matične knjige roĎenih za podnosioca zahtjeva i za djecu, f) dokaz o trenutnoj stambenoj situaciji (privremeno rješenje, podstanarstvo, kod roditelja i sl.), dokaz o deloţaciji, ukoliko isti posjeduje, h) uvjerenje od Kantonalnog stambenog fonda Sarajevo za podnosioca zahtjeva i sve punoljetne članove domaćinstva da ne posjeduju stan, i) uvjerenje Sluţbe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine za podnosioca zahtjeva i sve članove domaćinstva da nisu evidentirani kao nosioci stanarskog prava, j) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za podnosioca zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od općinskog organa-katastar sa svih općina, k) uvjerenje o neposjedovanju stana za podnosioca zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu ZK URED – Odsjek KPU, l) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za podnosioca zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu Zemljišno knjiţni ured, m) uvjerenje da nije podnesen zahtjev za legalizaciju, urbanističku ili graĎevinsku saglasnost za stambeni objekat za podnosioca zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od svih općina Kantona Sarajevo, n) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine izdato od općinskog i sudskog organa u mjestu prijeratnog stanovanja, o) kod notara ovjerenu izjavu da će stan kojim raspolaţe prodati po cijeni vrijednosti stana utvrĎenoj od strane nadleţnog sudskog vještaka, te da će iznos od prodanog stana biti dio ukupne vrijednosti dodijeljenog stana kada je u pitanju rješavanje stambenog pitanja lica koje ima riješeno stambeno pitanje na način koji ne zadovoljava njihove potrebe, p) ovjerene izjave, q) po potrebi i druga dokumenta.
Član 17. (Posebna dokumentacija za ratne vojne invalide koji su radno nesposobni po osnovu rane, povrede ili bolesti)
Po podnijetom zahtjevu za ostvarivanje prava na dodjelu stana u vlasništvo, odnosno po prigovoru, Ministarstvo će za ratne vojne invalide koji nemaju priznat status ratnog vojnog invalida I grupe, pribaviti nalaz i mišljenje nadleţnog organa za ocjenjivanje radne sposobnosti u smislu da je osnov za priznavanje svojstva ratnog vojnog invalida i gubitka radne sposobnosti, rana, povreda ili bolest zadobijena za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama R BiH, što podrazumijeva i pogoršanje bolesti.
Član 18. (Potrebna dokumentacija za djecu šehida-poginulog borcabranitelja i umrlog ratnog vojnog invalida bez oba roditelja)
Ostvarivanje ovog prava za djecu šehida – poginulog borca – branitelja i umrlog ratnog vojnog invalida, koja su bez oba roditelja, dokazuje se slijedećom dokumentacijom: a) kopija revizionog rješenja o priznavanju prava na porodičnu i uvećanu porodičnu invalidninu izdatog od nadleţnog organa po osnovu vaţećih federalnih propisa, b) uvjerenje nadleţne sluţbe za boračka pitanja da je korisnik porodične i uvećane invalidnine, c) rješenje o stavljanju malodobne djece pod starateljstvo izdato od nadleţnog organa, d) uvjerenje o kretanju izdato od Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona, e) kućna lista, f) izvod iz matične knjige roĎenih za djecu, g) izvode iz matične knjige umrlih za roditelje, dokaz o trenutnoj stambenoj situaciji (privremeno rješenje, podstanarstvo i sl.), i) dokaz o deloţaciji, ukoliko isti posjeduje, j) uvjerenje od Kantonalnog stambenog fonda Sarajevo za dijete i sve članove domaćinstva da ne posjeduju stan, k) uvjerenje Sluţbe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine za dijete i sve članove domaćinstva da nisu evidentirani kao nosioci stanarskog prava, l) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za dijete i sve članove domaćinstva izdato od općinskog organakatastar sa svih općina, m) uvjerenje o neposjedovanju stana za dijete i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu ZK URED – Odsjek KPU, n) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za dijete i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu Zemljišno knjiţni ured, o) uvjerenje da nije podnesen zahtjev za legalizaciju, urbanističku ili graĎevinsku saglasnost za stambeni objekat za dijete i sve članove domaćinstva izdato od svih općina Kantona Sarajevo, p) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine izdato od općinskog i sudskog organa u mjestu prijeratnog stanovanja (za roditelje djece koji su prije rata stanovali van područja Kantona Sarajevo), q) ovjerene izjave, r) po potrebi i druga dokumenta.
Član 19. (Potrebna dokumentacija za roditelje šehida-poginulog borcabranitelja)
Ostvarivanje ovog prava za, roditelje šehida – poginulog borca – branitelja, dokazuje se slijedećom dokumentacijom: a) kopija revizionog rješenja o priznavanju prava na porodičnu invalidninu izdatog od nadleţnog organa po osnovu vaţećih federalnih propisa, b) rješenje o priznavanju prava na dodatak za njegu i pomoć od drugog lica izdatog od nadleţnog organa po osnovu vaţećih federalnih propisa, c) uvjerenje nadleţne sluţbe za boračka pitanja da je korisnik porodične invalidnine, d) uvjerenje o kretanju izdato od Ministarstva unutrašnjih poslova, e) kućna lista, f) dokaz o trenutnoj stambenoj situaciji (privremeno rješenje, podstanarstvo i sl.), g) dokaz o deloţaciji, ukoliko isti posjeduje, h) uvjerenje od Kantonalnog stambenog fonda Sarajevo za roditelje da ne posjeduju stan, i) uvjerenje Sluţbe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine za roditelje da nisu evidentirani kao nosioci stanarskog prava, j) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za roditelje izdato od općinskog organa – katastar sa svih općina Kantona Sarajevo, k) uvjerenje o neposjedovanju stana za roditelje izdato od Općinskog suda u Sarajevu ZK URED – Odsjek KPU, l) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za roditelje izdato od Općinskog suda u Sarajevu Zemljišno knjiţni ured, m) uvjerenje da nije podnesen zahtjev za legalizaciju, urbanističku ili graĎevinsku saglasnost za stambeni objekat za roditelje izdato od svih općina Kantona Sarajevo, n) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine izdato od općinskog i sudskog organa u mjestu prijeratnog stanovanja (za roditelje koji su prije rata stanovali van područja Kantona Sarajevo), o) ovjerene izjave, p) po potrebi i druga dokumenta.
Član 20. (Potrebna dokumentacija za supruge šehida-poginulog borcabranitelja)
Ostvarivanje ovog prava za supruge šehida – poginulog borca – branitelja, dokazuje se slijedećom dokumentacijom: a) kopija revizionog rješenja o priznavanju prava na porodičnu invalidninu izdatog od nadleţnog organa po osnovu vaţećih federalnih propisa, b) uvjerenje nadleţne sluţbe za boračka pitanja daje korisnik porodične invalidnine, c) uvjerenje o kretanju izdato od Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona, d) kućna lista, e) izvod iz matične knjige roĎenih za podnositeljicu zahtjeva i djecu, f) izvod iz matične knjige umrlih za šehida – poginulog borca – branitelja, g) dokaz o trenutnoj stambenoj situaciji (privremeno rješenje, podstanarstvo, kod roditelja), h) dokaz o deloţaciji, ukoliko isti posjeduje, i) uvjerenje od nadleţne sluţbe zapošljavanja da je podnositeljica zahtjeva na evidenciji nezaposlenih lica, j) uvjerenje za podnositeljicu zahtjeva da li je na evidenciji aktivnih osiguranja kod PIO- a Sarajevo, k) uvjerenje od Stambenog fonda Kantona Sarajevo za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva da ne posjeduju stan kao i za šehida-poginulog branitelja, l) uvjerenje Sluţbe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva da nisu evidentirani kao nosioci stanarskog prava kao i za šehida-poginulog branitelja, m) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od općinskog organa-katastar sa svih općina Kantona Sarajevo kao i za šehida-poginulog branitelja, n) uvjerenje o neposjedovanju stana za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu ZK URED – Odsjek KPU kao i za šehida- poginulog branitelja, o) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od Općinskog suda u Sarajevu Zemljišno knjiţni ured kao i za šehida-poginulog branitelja, p) uvjerenje da nije podnesen zahtjev za legalizaciju, urbanističku ili graĎevinsku saglasnost za stambeni objekat za podnositeljicu zahtjeva i sve članove domaćinstva izdato od svih općina Kantona Sarajevo kao i za šehida-poginulog branitelja, q) uvjerenje o neposjedovanju nekretnine izdato od općinskog i sudskog organa u mjestu prijeratnog stanovanja (za supruge koje su prije rata stanovale van područja Kantona Sarajevo) kao i za šehida-poginulog branitelja, r) uvjerenje da li je poreski obveznik, ovjerene izjave, t) po potrebi i druga dokumenta.
Član 21. (Naknadno dostavljanje dokumentacije u cilju dokazivanja ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na stan u vlasništvo)
(1) U postupku odlučivanja o kupovini stanova, odnosno zaključenja predugovora o kupoprodaji za dodjelu stana u vlasništvo iz razloga dugog čekanja na listi te činjenice da je moglo doći do rješavanja stambenog pitanja, ponovno treba izvršiti dokazivanje ispunjavanja uvjeta za ostvarivanja ovog prava odreĎenom dokumentacijom: a) kopija revizionog rješenja o priznavanju prava na porodičnu invalidninu ili kopija revizionog rješenja o priznavanju prava na ličnu invalidninu, b) uvjerenje da je i dalje korisnik prava na porodičnu invalidninu, odnosno ličnu invalidninu, c) uvjerenje o kretanju, d) kućna lista, e) izvod iz matične knjige vjenčanih za podnosioca zahtjeva i izvode iz matične knjige roĎenih za djecu koja su na kućnoj listi. (2) Ministarstvo za lica iz stava (1) ovog člana i članove njihovog porodičnog domaćinstva, sluţbenim putem pribavlja dokaze sa svih općina sa područja Kantona Sarajevo da li su podnosili zahtjeve za urbanističku saglasnost za izgradnju stambenog objekta i graĎevinsku dozvolu za izgradnju stambenog objekta ili zahtjev za legalizaciju bespravno izgraĎenog stambenog objekta, dokaze iz katastra da li se vode kao korisnici posjeda u katastarskom operatu svih općina u Kantonu, dokaze iz Kantonalnog stambenog fonda Sarajevo, Sluţbe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine, Općinskog suda u Sarajevu/grunt i KPU, te dokaze iz prijeratnog mjesta stanovanja kao i dokaz o uslovnosti objekta u vlasništvu lica u prijeratnom mjestu stanovanja, te ostala dokumentacija o kojoj se ne vodi sluţbena evidencija po Zakonu o upravnom postupku.
POGLAVLJE VI
– KRITERIJI ZA PRVENSTVO OSTVARIVANJA PRAVA
Član 22. (Prioritet dodjele stana)
(1) Dodjela stana u vlasništvo vrši se u skladu sa uvjetima utvrĎenim ovim pravilnikom, po osnovu zahtjeva korisnika ovog prava, na način da se prioriteti dodjele utvrĎuju prema hronologiji podnijetih zahtjeva, kriterijima, uvjetima i strukturi raspoloţivih stanova, odnosno odgovarajućoj veličini i spratnosti, te socijalno-stambene ugroţenosti. (2) Pod pojmom socijalno-stambene ugroţenosti podrazumijeva se da prednost prilikom dodjele stana u vlasništvo imaju korisnici, sa stambenim statusom podstanar, lica smještena u alternativnom smještaju, bespravni korisnici, privremeni korisnici, te korisnici socijalnog stana, kao i lica teško bolesna ili sa bolesnim članom porodičnog domaćinstva, teška socijalna situacija, visina utvrĎenog procenta invalidnosti.
Član 23. (Kriteriji za prvenstvo korištenja prava za ratne vojne invalide I grupe)
(1) Ratnim vojnim invalidima I grupe, u skladu sa ovim pravilnikom će se stambeno pitanje rješavati po pravu prvenstva kako slijedi: a) ratni vojni invalidi I grupe koji su imali prebivalište i prije agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu na Kantonu, ratni vojni invalidi I grupe sa više od četiri člana porodičnog domaćinstva, c) ratni vojni invalidi I grupe sa više od tri člana porodičnog domaćinstva, d) ratni vojni invalidi I grupe sa dva i jednim članom porodičnog domaćinstva, e) ratni vojni invalidi I grupe bez članova porodičnog domaćinstva i f) ratni vojni invalidi I grupe čije je stambeno pitanje rješeno na način koji ne zadovoljava njihove potrebe, a sve u zavisnosti od hronologije podnijetih zahtjeva i strukture raspoloţivih stanova odgovarajuće veličine i spratnosti te socijalno-stambene ugroţenosti. (2) Izuzetno ratni vojni invalidi I grupe koji ispunjavaju uvjete za ostvarivanje prava na dodjelu stana u vlasništvo, imaju pravo da preko utvrĎenog reda prvenstva rješavaju svoje stambeno pitanje dodjelom stana bez obzira na hronologiju podnijetog zahtjeva za ostvarivanje ovog prava.
Član 24. (Kriteriji za prvenstvo korištenja prava za ratne vojne invalide koji su radno nesposobni po osnovu rane, povrede ili bolesti)
Ratnim vojnim invalidima koji su radno nesposobni po osnovu rane, povrede ili bolesti zadobijene za vrijeme sluţbe u Oruţanim snagama RBiH, u skladu sa ovim pravilnikom će se stambeno pitanje rješavati po pravu prvenstva kako slijedi: a) ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane i povrede koji su imali prebivalište i prije agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu na Kantonu, b) ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane i bolesti gdje je uzrok nesposobnosti utvrĎen procentualno tako što je veći procenat rane u odnosu na bolest (napr. 60% rana, a 40% bolest), c) ratni vojni invalidi koji su radno nesposobni po osnovu rane i bolesti sa više od tri člana porodičnog domaćinstva, d) ratni vojni invalidi po osnovu rane i bolesti sa dva i jednim članom porodičnog domaćinstva, e) ratni vojni invalidi po osnovu rane i bolesti bez članova porodičnog domaćinstva, f) ratni vojni invalidi po osnovu bolesti i g) ratni vojni invalidi radno nesposobni po osnovu ranjavanja ili ozljeĎivanja čije je stambeno pitanje rješeno na način koji ne zadovoljava njihove potrebe, a sve u zavisnosti od hronologije podnijetih zahtjeva i strukture raspoloţivih stanova odgovarajuće veličine i spratnosti te socijalno-stambene ugroţenosti.
Član 25. (Kriteriji za prvenstvo korištenja prava za roditelje šehidapoginulih boraca-branitelja)
Roditeljima šehida-poginulih boraca-branitelja, u skladu sa ovim pravilnikom će se stambeno pitanje rješavati po pravu prvenstva kako slijedi: a) roditelji šehida-poginulih boraca-branitelja koji su imali prebivalište i prije agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu na Kantonu, b) roditelji šehida-poginulih boraca-branitelja koji su u alternativnom smještaju, c) roditelji tri i više šehida-poginulih boraca-branitelja, d) roditelji dva šehida-poginula borca-branitelja i e) roditelji jednog šehida-poginulog borca-branitelja, a sve u zavisnosti od hronologije podnijetih zahtjeva i strukture raspoloţivih stanova odgovarajuće veličine i spratnosti te socijalno-stambene ugroţenosti.
Član 26. (Kriteriji za prvenstvo korištenja prava za supruge šehidapoginulih boraca-branitelja)
Suprugama šehida-poginulih boraca-branitelja, u skladu sa ovim pravilnikom će se stambeno pitanje rješavati po pravu prvenstva kako slijedi: a) supruge šehida-poginulih boraca-branitelja koje su imale prebivalište i prije agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu na Kantonu, b) supruge sa troje i više djece, c) supruge sa dvoje djece i d) supruge sa jednim djetetom, a sve u zavisnosti od hronologije podnijetih zahtjeva i strukture raspoloţivih stanova odgovarajuće veličine i spratnosti te socijalno-stambene ugroţenosti.
Član 27. (Okvirno utvrĎivanje broja lica kojima se planira realizovati pravo na dodjelu stana u vlasništvo u budţetskoj godini)
(1) Ministarstvo početkom svake budţetske godine donosi odluku o planiranoj dodjeli stanova u vlasništvo po hronologiji podnijetih zahtjeva kojom se okvirno utvrĎuje broj lica po pojedinim kategorijama kojima planira realizovati pravo na dodjelu stana u vlasništvo, kao i kvadraturu i strukturu potrebnih stanova, a sve prema listama lica koja ispunjavaju uvjete za ostvarivanje ovog prava. (2) Odluka iz stava (1) ovog člana se utvrĎuje prema hronologiji podnijetih zahtjeva, strukturi raspoloţivih/ponuĎenih stambenih jedinica (odgovarajuća veličina, spratnost, te socijalno stambena ugroţenost). (3) Lica koja eventualno ne budu riješena u toj godini prenose se u slijedeću budţetsku godinu.
POGLAVLJE VII
– PRESTANAK PRAVA
Član 28. (Prestanak prava na dodjelu stana u vlasništvo)
(1) Pravo na dodjelu stana u vlasništvo neće ostvariti lica iz člana 2. ovog pravilnika ukoliko odbiju odgovarajući ponuĎeni stan, bez opravdanog razloga. (2) Lokacija dodijeljenog stana na području Kantona ne moţe biti razlog za odbijanje ponuĎenog stana. (3) Pravo na dodjelu stana u vlasništvo prestaje u slučaju da nastupi smrt podnosioca zahtjeva koji se nalaze na listi lica koja ispunjavaju uvjete za ostvarivanje ovog prava ili su potpisali predugovor o kupoprodaji za dodjelu stana u vlasništvo, ukoliko predugovorom nije drugačije regulisano. (4) Izuzetno od stava (3) ovog člana u slučaju da nastupi smrt supruge šehida-poginulog borca-branitelja djeca šehidapoginulih branioca kao članovi porodičnog domaćinstva supruge šehida-poginulih branioca koja su bila evidentirana na kućnoj listi u vrijeme podnošenja zahtjeva mogu naslijediti pravo na dodjelu stana u vlasništvo pod uvjetom da nisu zasnovali bračnu zajednicu i nisu riješili svoje stambeno pitanje. (5) Ukoliko je lice ostvarilo pravo na stan u vlasništvu a u procesu sluţbene provjere i nadzora se utvrdi da je imao ili ima kuću ili stan skida se sa liste ili se raskida predugovor/ugovor o dodjeli stana u vlasništvo.
POGLAVLJE VIII
– FINANSIRANJE PRAVA
Član 29. (Finansiranje prava)
Sredstva za finansiranje prava utvrĎenih ovim pravilnikom za svaku godinu obezbjeĎuju se iz budţeta Kantona i ista se ostvaruju dinamikom usaglašenom prema raspoloţivim budţetskim sredstvima
POGLAVLJE IX
– NADZOR I EVIDENCIJA STANOVA
Član 30. (Nadzor)
Nadzor nad provoĎenjem ovog pravilnika vrši Ministarstvo.
Član 31. (Evidencija stanova)
Evidenciju stanova dodijeljenih u vlasništvo vodi stručna sluţba Ministarstva.
POGLAVLJE X
– PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 32. (Neriješeni zahtjevi)
Neriješeni zahtjevi za dodjelu stana u vlasništvo, koji su podneseni do stupanja na snagu ovog pravilnika, rješavat će se u skladu sa odredbama ovog pravilnika.
Član 33. (Prestanak primjene ranijih propisa)
Ovim pravilnikom stavlja se van snage Pravilnik za dodjelu stana u vlasništvo ili dodjelu stana na korištenje (“Sluţbene novine Kantona Sarajevo”, broj 9/17 i 28/20).
Član 34. (Stupanje na snagu)
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Sluţbenim novinama Kantona Sarajevo”. Broj 06-02-35689/22 16. septembra 2022. godine Sarajevo Ministar Dr. sc. Omer Osmanović, s. r.